Rekordowy eksport polskich przetworów z jaj

30 lipiec 2020
(0 Głosów)
Autor 
Uwagę nadal przykuwa handel proszkiem z jaj

Rok 2019 był rekordowy pod względem eksportu przetworzonych produktów jajecznych. Przyniósł 25,4 procentowy wzrost wysyłek zagranicznych na poziomie 46,2 tys. ton.

- Słuszne okazały się nasze prognozy, że w roku 2019 pobijemy wielkość eksportu produktów z jaj z roku 2017, który to rok był dotychczas rekordowy w historii krajowego przetwórstwa. W roku 2017 sprzedaż zagraniczna wyniosła 42 tys. ton, a roczna dynamika wzrostu aż 59 proc. Mamy jednak nowy rekord.  Trzeba przyznać, że ten kanał sprzedaży sektora jaj w ostatnich latach notuje szokująco wysokie wzrosty - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Brak wzrostu odnotowano jedynie w 2018 roku, kiedy eksport produktów jajecznych niespodziewanie obniżył się o 12,5 proc. Rok ten był trudny dla sektora jaj w skali globalnej. Trudne warunki rynkowe przy znacznej konkurencji spowolniły, jak się okazało tylko na moment, ekspansję zagraniczną polskiego przetwórstwa.

- Finalnie, nie tylko odrobiliśmy stratę, ale i pobiliśmy dotychczasowe maksima z roku 2017. W strukturze asortymentowej liderem pozostają tradycyjnie produkty świeże – komentuje KIPDiP.

 

Proszek z jaj hitem eksportowym ostatnich lat
Uwagę nadal przykuwa handel proszkiem z jaj, będący hitem eksportowym ostatnich lat. W roku 2019 sprzedaż proszku do zagranicznych kontrahentów znów odnotowała szokujący wzrost, bo aż o 37 proc. do 6,1 tys. ton. Blisko 70 proc. wysyłek zagranicznych trafiło na cztery największe rynki zbytu: Niemcy, Włochy, Dania, Szwecja.

 

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: KIPDiP

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…