Relacje handlowe między UE a Wielką Brytanią będą korzystne dla rolników

31 grudzień 2020
(0 Głosów)
Autor 
Od stycznia do sierpnia br. z Polski wyeksportowano na Wyspy towary rolno-spożywcze o wartości 1,9 mld euro

Dopiero 24 grudnia 2020 r. UE i Wielka Brytania osiągnęły porozumienie w sprawie pakietu umów regulujących przyszłe relacje, w skład którego wchodzi między innymi Umowa o handlu i współpracy, która będzie podstawą relacji handlowych od 1 stycznia 2021 r., obejmując m.in. handel towarami rolno-spożywczymi i rybołówstwo.

Zgodnie z tym porozumieniem, handel pomiędzy tymi obszarami będzie nadal odbywał się na zasadach wolnocłowych. Zacznie ona obowiązywać tymczasowo od 1 stycznia 2021 r. do zakończenia procedury ratyfikacji w roku 2021.

Resort rolnictwa poinformował, że umowa o handlu i współpracy przewiduje szereg uproszczeń i ułatwień, w tym handel bez ceł i ograniczeń ilościowych co jest rozwiązaniem bezprecedensowym jeśli chodzi o unijne umowy o wolnym handlu.

Zobacz również >> Plantatorzy superowoców zwiększyli zyski w okresie pandemii. Truskawka została ulubienicą Polaków

Jednak ze względu na decyzję Wielkiej Brytanii o opuszczeniu wspólnego rynku i unii celnej utrzymanie dotychczasowych warunków wymiany handlowej będzie niemożliwe. Powrócą kontrole graniczne i konieczność dopełnienia procedur celnych oraz związanych z dopuszczeniem towarów UE do obrotu na rynku brytyjskim.

Wprowadzenie od 1 stycznia 2021r. kontroli granicznych (m.in. celnej, weterynaryjnej, fitosanitarnej) i związanych z tym nowych wymogów (w tym dokumentacji) w handlu UE-Wielka Brytania ma przebiegać zgodnie z dotychczasowymi założeniami. Opracowane przez MRiRW wskazówki dla przedsiębiorców nt. skutków zakończenia okresu przejściowego pozostają w tym zakresie aktualne (https://www.gov.pl/web/rolnictwo/brexit3).

 

Współpraca w obszarze rybołówstwa
Od 1 stycznia 2021 r. Wielka Brytania i UE będą współpracować w ramach Umowy o handlu i współpracy także w obszarze rybołówstwa. W ramach Umowy i w okresie przejściowym, który ma trwać do 30 czerwca 2026 r. każda ze Stron zgodziła się udzielić statkom drugiej Strony pełnego dostępu do swoich wód. Prowadzenie działalności połowowej floty unijnej na wodach Wielkiej Brytanii wymagać będzie uzyskania autoryzacji/licencji dla unijnych statków rybackich od Wielkiej Brytanii do prowadzenia połowów na ich wodach. Do czasu uzyskania ww. autoryzacji od Wielkiej Brytanii flota UE nie może prowadzić połowów na wodach UK. KE pracuje nad umożliwieniem prowadzenia połowów przez statki rybackie UE w jak najszybszym możliwym terminie.

Strona brytyjska poinformowała, że do lipca 2021 r. zostaną wprowadzone specjalne wymogi weterynaryjne dla produktów rolno-spożywczych sprowadzanych na teren tego kraju. Towary wysyłane na Wyspy będą musiały mieć odpowiednie świadectwa zdrowia, a brytyjscy importerzy będą musieli zgłaszać towary w systemie, który generować będzie specjalny kod. Następnie kod ten będzie nanoszony na towar przez powiatowego lekarza weterynarii w Polsce.


Wielka Brytania ważnym odbiorcą polskich produktów
- Od stycznia do sierpnia br. z Polski wyeksportowano na Wyspy towary rolno-spożywcze o wartości 1,9 mld euro, co oznacza wzrost o 6% w stosunku do ubiegłego roku, i to wzrost uzyskany w warunkach pandemii. Warto przypomnieć, że do Wielkiej Brytanii eksportujemy przede wszystkim mięso drobiowe, wieprzowe i wołowe a także artykuły mleczarskie takie jak jogurty, maślanka czy sery twarogowe – poinformowała Wielkopolska Izba Rolnicza.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…