Zwierzęta

Główny Lekarz Weterynarii poinformował dziś, że w dniu 4 grudnia 2019 r. potwierdzono wystąpienie pierwszego przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) w województwie wielkopolskim.
Strażacy kolejny raz pomogli uratować zwierzę gospodarskie przed tragedią. Tym razem do szamba wpadły dwa byki o wadze ponad 600 kg każdy. Zawaliła się część konstrukcji budynku inwentarskiego. Właścicielowi udało się uratować jedno ze zwierząt osobiście.
Szop pracz spotykany jest w różnych częściach kraju, ale jedynie na zachodzie kraju w znacznej ilości. Gatunek ten zaczął kolonizować teren Polski w ostatniej dekadzie XX wieku.
Cena tusz wieprzowych w Unii Europejskiej osiągnęła rekordowy poziom. Ilość żywca wieprzowego na rynku jest mniejsza niż zapotrzebowanie zakładów ubojowych, które muszą dołożyć dużego wysiłku aby skupić potrzebną ilość surowca. Polskie sieci handlowe nie są skłonne do podnoszenia ceny produktów wieprzowych wobec czego przetwórcy narzekają na obecną sytuację.
W dniu 26 listopada odbyły się kolejne warsztaty organizowane przez  gdański oddział PFHBiPM, które miały odpowiedzieć na pytanie, czy robot udojowy jest antidotum na problemy występujące w oborze? Przedsięwzięcie było realizowane w oborze pana Andrzeja Klonowskiego w Lichnowach k. Chojnic, w której od czterech lat działa robot udojowy.
Wirus ASF jest w chwili obecnej jednym z najistotniejszych czynników wpływających na globalny rynek wieprzowiny. Ceny tuczników w Europie biją rekordy. Polska branża przetwórcza znalazła się w trudnej sytuacji.
Pomimo, że przepisy zezwalają na przemieszczenie zwierząt ze stref czerwonych do niebieskich, czerwonych, żółtych a nawet białych, Powiatowi Lekarze Weterynarii nagminnie zabraniają tych przemieszczeń. Powoduje to ograniczenie w handlu warchlakami i prosiętami z krajowych hodowli - alarmuje Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej.
Obawy brytyjskich producentów jaj nie maleją. Ich zdaniem obawy przed niedostatkiem jaj na krajowym rynku po Brexicie, mogą skłaniać polityków do zawierania niekorzystnych umów handlowych, które zaleją rynek produktami gorszej kategorii.
Strona 1 z 112

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…