Każda krowa posiada swoją osobowość, a ich inteligencja potrafi zaskoczyć

30 grudzień 2020
(2 Głosów)
Autor 
Krowy mogą np. nauczyć się naciskać dźwignię, aby obsługiwać kran z wodą, lub naciskać głową przycisk uwalniający ziarno

Według badań, krowy są na ogół dość inteligentnymi zwierzętami, które potrafią długo zapamiętywać pewne rzeczy.

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka poruszyła kwestię inteligencji krów. Behawioryści wskazują, że krowy wchodzą w interakcje w skomplikowany społecznie sposób, nawiązując z czasem przyjaźnie, a czasami żywiąc urazę do innych krów, które źle je traktują.

Każda krowa posiada swoja osobowość, podobnie jak koty, psy i ludzie. Niektóre z nich bardzo szybko się uczą, inne potrzebują na to więcej czasu. Niektóre są odważne, podczas gdy inne nieśmiałe. Niektóre są przyjazne i rozważne, podczas gdy inne są władcze i przebiegłe.

Zobacz również >> Ilość światła w oborze ma wpływ na wydajność produkcji mleka

- Badania wykazały, że krowy wyraźnie rozumieją związki przyczynowo skutkowe – pewien znak zaawansowanych zdolności poznawczych. Mogą na przykład nauczyć się naciskać dźwignię, aby obsługiwać kran z wodą, lub naciskać głową przycisk uwalniający ziarno. Naukowcy odkryli, że krowy nie tylko mogą rozwiązywać problemy, ale także czerpać radość z intelektualnego wyzwania i ekscytować się, gdy znajdą rozwiązanie – dokładnie tak, jak to robią ludzie – dodała Izabela Trochimiuk z PFHBiPM.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…