Spadek przychodów w branży mleczarskiej to skutek pandemii

10 lipiec 2020
(0 Głosów)
Autor 
Polskie produkty mleczarskie trafiają głównie na rynek wewnątrzunijny

W miesiącach styczeń – kwiecień 2020 roku odnotowano niższe przychody z eksportu produktów mleczarskich w porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku. W badanym przedziale czasowym spadła również wartość importu. Największa ilość polskich produktów trafiła na rynek wewnątrzwspólnotowy.

W najnowszym raporcie KOWR znalazły się informacje na temat spadającej wartości eksportu polskich produktów mleczarskich w okresie czterech pierwszych miesięcy bieżącego roku. Zgodnie z danymi Ministerstwa Finansów podanymi w raporcie, eksport wyniósł 780 mln EUR (3,37 mld zł) i był niższy o 1% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Tendencja spadkowa widoczna jest także w przypadku importu, którego wartość wyniosła 353 mln EUR (1,52 mld zł), tj. o 1,5% mniej niż w 2019 r.

 

Polskie produkty mleczarskie najczęściej trafiają do Unii Europejskiej
Polskie produkty mleczarskie znajdują odbiorców głównie na rynku wewnątrzunijnym.

- W analizowanych okresie udział krajów Unii Europejskiej spadł z 75% w zeszłym roku do 65% w roku bieżącym. Wpływy uzyskane z wywozu do krajów członkowskich UE spadły o 14% i osiągnęły poziom 510 mln EUR. Głównymi odbiorcami są: Niemcy – 18% wartości eksportu (138 mln EUR), Czechy – 6% (50 mln EUR), Holandia – 5% (37,5 mln EUR), Wielka Brytania – 5% (36 mln EUR). Od 2014 roku, kiedy zostało wprowadzone rosyjskie embargo udział krajów WNP jest niewielki, w badanych okresie wynosił 6%, jednak wartość eksportu wzrosła 3,5-krotnie osiągając poziom 48 mln EUR. Ważnymi partnerami handlowymi od kilku lat jest Algieria – 6% udziału w eksporcie produktów mleczarskich (46 mln EUR), Chiny – 4% (33 mln EUR) oraz Arabia Saudyjska – 2% (19 mln EUR) – informuje PFHBiPM.

 

 

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: PFHBiPM

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…