Z wieprzowiną za pan brat

31 październik 2023
(0 Głosów)
Autor 
fot. ZZCNMR

W 2023 roku Związek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników miał okazję po raz kolejny promować zalety i walory smakowe oraz odżywcze polskiej wieprzowiny w akcji „Z wieprzowiną za pan brat”.

 

 

Przedsięwzięcie zostało przeprowadzone podczas letniego wypoczynku organizowanego przez Związek dla uczestników kolonii letnich oraz dla uczestników pikników rodzinnych w następujących miejscowościach: Podhorce, Biały Dunajec, Marzęcice, Choszczewo i Szumowo.

Nawyki żywieniowe wśród dzieci i młodzieży

Podjęte działanie miało na celu edukację pod względem kształtowania właściwych nawyków żywieniowych, mających wpływ na życie i zdrowie człowieka. Projekt zakładał promowanie pozytywnego wizerunku wieprzowiny, zwiększenie świadomości i wiedzy konsumentów o jej jakości, cechach i zaletach, takich jak walory smakowe czy wartości odżywcze (m.in. witaminy, aminokwasy czy białko). Szczególną uwagę zwrócono również na symbol „Produkt Polski” oraz na kraj pochodzenia kupowanych produktów podczas zakupów żywnościowych.

Działania skierowane były do dzieci i młodzieży przebywających na koloniach oraz biorących udział w piknikach rodzinnych. Realizowane zadanie miało przybliżyć uczestnikom tematykę zdrowej i zbilansowanej codziennej diety, w której znajduje się białko, w tym mięso wieprzowe. Podczas przedsięwzięcia mieliśmy okazję przypomnieć i wzmocnić pozytywny wizerunek wieprzowiny.

Mamy nadzieję, iż nasze działania ukształtują postawy oraz świadomość konsumencką u młodych ludzi, którzy z pełną świadomością będą spożywać i kupować mięso wieprzowe oraz jego przetwory. Największy wpływ na decyzje zakupowe rodziców ma właśnie ta grupa społeczna. Zdobywając nowe informacje, uczy wręcz starsze pokolenie świeżego podejścia do utartych schematów żywieniowych.

Polska wieprzowina w diecie dzieci

Uczestnicy zostali zaznajomieni z praktycznymi pomysłami na zastosowanie mięsa wieprzowego w codziennej diecie, jak też z zasadami dobrego żywienia i zdrowego stylu życia.

Uczestnicy dowiedzieli się, które kawałki mięsa wieprzowego są najlepsze i najzdrowsze do przyrządzania posiłków oraz że sposób przyrządzania i przechowywania wieprzowiny odgrywa bardzo duże znaczenie. Dzieci poznały walory odżywcze wieprzowiny, która jest źródłem witamin z grup A, B, C, i D, kwasów OMEGA 3 i 6. Wprowadzone zostało również pojęcie talerza ikonograficznego, który w przejrzysty sposób obrazuje, ile białka powinno znaleźć się na talerzu podczas jednego posiłku. Poruszony był też temat ASF i często nieprawdziwych informacji z nim związanych. Związek głęboko wierzy w to, iż realizacja zadania edukacyjnego pomogła wzmocnić wizerunek polskiej wieprzowiny oraz wzbogaciła wiedzę dzieci i młodzieży na jej temat.

z wieprzowina 2

Aktywność fizyczna

Uczestnicy wzięli udział w grach tematycznych, zabawach i konkursach, rozwiązując przeróżne zadania w grupach jak i indywidualnie. Prowadziła je przeszkolona kadra, dzięki czemu uczestnicy mogli pozyskać wiarygodną wiedzę i rozwiewać wszelkie wątpliwości co do wieprzowiny jak i jej przetworów. Aktywności fizyczne, zarówno te indywidualne jak i zespołowe, przewidziane w trakcie pikników, były świetnym sposobem na integrację rówieśników oraz poszerzenie ich wiedzy. Ważnym aspektem było zdementowanie mitów i sprawienie, by ludzie nie bali się spożywać mięsa wieprzowego i co raz częściej po nie sięgali. Aby utrwalić zdobyte wiadomości uczestnicy obejrzeli prezentację multimedialną oraz dostali broszury z najważniejszymi informacjami i pamiątkowe gadżety promujące prowadzone działania. Po prezentacji uczestnicy mieli szansę zadawać pytania oraz brać udział w różnych zagadkach logicznych, quizach oraz testach wiedzy.

Czy można wymarzyć sobie lepsze zorganizowanie czasu w aktywny sposób podczas wakacji?

Na koniec każdego warsztatu odbyła się degustacja przetworów z mięsa wieprzowego, pokazująca różne sposoby jego przyrządzania, co urozmaiciło wydarzenie. Uczestnicy mogli na własne oczy zobaczyć jakim obróbkom poddaje się mięso, aby było smaczne i zachowało wartości odżywcze. Starsze dzieci mogły pomóc przygotować poczęstunek pod okiem prowadzących. Poznali łatwe przepisy, które mogą samodzielnie przygotować w domach.

W wyniku przeprowadzonej akcji zauważamy znaczny wzrost świadomości młodych konsumentów oraz ich rodziców na temat pochodzenia spożywanych produktów. Dostrzegamy również pozytywny wydźwięk organizowanych pikników. Pragniemy nadal propagować i zachęcać, nie tylko młodych ludzi, ale i całe rodziny do zwiększenia spożywania mięsa wieprzowego oraz jego przetworów. Wierzymy, że nasze działanie wpłynie w jeszcze większym stopniu na świadomość konsumentów i przekonamy ich do wartości prozdrowotnych, wynikających ze spożywania wieprzowiny.

z wieprzowina 3

Zadanie „Z wieprzowiną za pan brat” sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego, działającego przy Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa.

Związek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników
ZZCNMR

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…