100 tysięcy złotych dla dziesięciu Kół Gospodyń Wiejskich z całej Polski. Za nami druga edycja konkursu „Smakujemy Lokalnie”

17 grudzień 2023
(0 Głosów)
Autor 

Prawie 300 zgłoszonych Kół Gospodyń Wiejskich, 10 grantów w wysokości po 10 tysięcy złotych oraz 79 lokalnych dostawców - tak w skrócie można podsumować drugą edycję konkursu grantowego organizowanego w ramach programu “Smakujemy Lokalnie” przez Carrefour Polska pod patronatem Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Sójka mazowiecka z Wyględ, Marcinek, burocorz, nadbużański zawijaniec czy polewka z białym serem i pyrami – to tylko niektóre ze zwycięskich dań. W tegorocznej edycji konkursu, jury nagrodziło KGW z 8 województw: mazowieckiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, warmińsko-mazurskiego oraz pomorskiego, doceniając tym samym niezwykłe walory regionalnej tradycji kulinarnej. Poza głównymi nagrodami, przyznano również wyróżnień w postaci bonów na zakupy w sklepach sieci Carrefour.

- Polska kuchnia jest niezwykle bogata, co odzwierciedlały tegoroczne zgłoszenia konkursowe. Różnorodność dań, ich historia i sposób prezentacji przez Koła były naprawdę imponujące. To, co dla mnie było najważniejsze przy ocenie to możliwość dotarcia z tym daniem do szerokiego grona odbiorców w Polsce, i nie tylko. Tradycja kulinarna regionów jest tak wspaniała, że powinniśmy się nią chwalić!” – informuje ekspert kulinarny Łukasz Konik, przewodniczący jury.

Jury konkursowe oceniało nie tylko warstwę kulinarną i estetyczną dań, ale również zaangażowanie w działania na rzecz lokalnej społeczności. Koła Gospodyń Wiejskich, jako nieodłączny element krajobrazu polskiej wsi, od zawsze integrowały okoliczne środowiska. Tak jest również teraz, co można było zaobserwować w licznych aktywnościach zgłoszonych KGW na rzecz promowania lokalnej kultury, kształtowania zdrowych nawyków żywieniowych czy łączenia pokoleń.

- Obok kunsztu przygotowywania dań regionalnych, Koła Gospodyń Wiejskich, mogą poszczycić się licznymi aktywnościami integrującymi lokalną społeczność wokół kultury i dziedzictwa wsi. Warto wspomnień, że w kultywowaniu tradycji kulinarnej ważna jest także rola lokalnych producentów, których produkty są wysokiej jakości, a rodzaj ich wytwarzania jest ściśle związany z miejscem i tradycyjnym sposobem produkcji. Dzięki takim inicjatywom wzmacniane są więzi lokalnych społeczności, poczucie przynależności do danego regionu i dumy z dziedzictwa swojej „Małej Ojczyzny” – uzupełnia Elżbieta Osińska- Kassa, Pełnomocnik Dyrektora w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Nowością tegorocznej edycji były wspólne zgłoszenia Kół Gospodyń Wiejskich z lokalnymi producentami, którzy w ramach programu mają możliwość bezpośredniej sprzedaży w sklepach Carrefour.Obecnie na półkach tej sieci klienci znajdą już blisko 350 małych i średnich przedsiębiorców oferujących tradycyjną i regionalną żywność.

- Już od ponad dwóch lat oferujemy specjalne warunki współpracy dla małych lokalnych rolników i producentów żywności. Bazujemy na modelu fairtrade, prostej umowie i rozliczeniach oraz bezpośrednich dostawach z gwarancją odbioru. Dzięki takiemu podejściu, co dziesiąty partner handlowy Carrefour w Polsce to lokalny dostawca. W sumie na półkach ponad 200 sklepów w Polsce oferujemy ponad 5,5 tysiąca lokalnych wyrobów” – podsumowuje Piotr Lubiewa-Wieleżyński, dyrektor działu rozwoju formatów i konceptów handlowych w Carrefour Polska.

- Smakujemy Lokalnie” to program Carrefour Polska, którego celem jest promocja polskiej tradycji kulinarnej oraz aktywizacja kobiet z obszarów wiejskich. Marka od lat wspiera polskie rolnictwo i przetwórstwo, budując relacje pomiędzy konsumentami, a dostawcami pochodzącymi z najbliższej okolicy danego sklepu. Zachęca Polaków do sięgania po smaczne produkty charakterystyczne dla polskiej kuchni, z kolei małym i średnim firmom przetwórczym oferuje wiele możliwości sprzedaży bezpośredniej w swoich sklepach.

Zwycięskie Koła Gospodyń Wiejskich:

Wyględne Dziewczyny Plus

Sójka mazowiecka z Wyględ

Mazowieckie

Koło Gospodyń Wiejskich Dębnowolanki w Dębnowoli

Dzik w ziołach po Dębnowolsku

Mazowieckie

KGW Magnolia w Pokaniewie

Marcinek

Podlaskie

Koło Gospodyń We Włostowie

Burocorz

Świętokrzyskie

Koło Gospodyń Wiejskich "Grabanowskie Pokolenia na Obcasach"

Pierogi z gęsiną i suszonymi śliwkami podane na chmurze musu rabarbarowego

Lubelskie

Koło Gospodyń Wiejskich w Łosińcu

Polewka z białym serem oraz pyrami

Wielkopolskie

Koło Gospodyń Wiejskich w Ruskowie Ruskowianki

Nadbużański Zawijaniec (pierekaczewnik)

Mazowieckie

Koło Gospodyń Wiejskich w Chorkach

Gicz na kapuście z szagówkami

Łódzkie

Koło Gospodyń Wiejskich Sielanka w Spytkowie

Mazurski sękacz

Warmińsko-Mazurskie

Koło Gospodyń Wiejskich Ostrowo

Konfitura z truskawek kaszubskich

Pomorskie

Wyróżnienia:

ALLE BABKI

Pazibroda

Świętokrzyskie

Koło Gospodyń Wiejskich w Moszczance

Zupa krem z pokrzywy z pieckami raszkowskimi

Wielkopolskie

KGW Cisowianki w Cisach

Kura na czarno z fuśką i pieczony buraczek z kozim serek

Pomorskie

Koło Gospodyń Wiejskich Mierzeniec

Wyluzowana kaczka w buraczkach

mazowieckie

Koło Gospodyń Wiejskich w Cieślinie Cieślinianki

Gołąbki w sosie żurkowym

Kujawsko-Pomorskie

Koło Gospodyń Wiejskich w Ołowniku

Buderski lin w śmietanie

Warmińsko-mazurskie

Koło Gospodyń Wiejskich w Hajdukach Nyskich

Dzikie Hajduckie Wariacje

Opolskie

Koło Gospodyń Wiejskich w Niesłabinie

Królas duszony w bulionie warzywnym

Wielkopolskie

Koło Gospodyń Wiejskich w Nasiłowie

Zawijoki janowickie

Lubelskie

"Gosposie Mszana Górna"

Baranina po zagórzańsku

Małopolskie

 

 

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…