Polskie zboża, od gór aż do morza

31 październik 2023
(0 Głosów)
Autor 
fot. ZZCNMR

W 2023 roku nasza organizacja zrealizowała przedsięwzięcie edukacyjno-promocyjne pn.: „Polskie zboża, od gór aż do morza”.

Główne założenia działań opierały się na edukacji dzieci i młodzieży co do właściwych nawyków żywieniowych. Przedsięwzięcie zostało przeprowadzone podczas letniego wypoczynku organizowanego przez Związek dla uczestników kolonii letnich oraz dla uczestników pikników rodzinnych w następujących miejscowościach: Jarosławiec, Władysławowo, Stegna, Szyce, Trumiejki k. Prabut, Wyszki.

Nawyki żywieniowe wśród dzieci i młodzieży

Jednym z głównych założeń akcji była edukacja młodego pokolenia na temat właściwych postaw i nawyków żywieniowych. Podczas pikników odbyła się promocja polskich zbóż oraz ich przetworów. Zadaniem było przedstawienie tego, jak ważną rolę w żywieniu człowieka pełnią przez to, że dostarczają organizmowi niezbędnych substancji odżywczych takich jak: błonnik pokarmowy, węglowodany, potas, fosfor, witaminę E, witaminy z grupy B, żelazo, miedź oraz cynk.

Działania skierowane były do dzieci i młodzieży przebywających na koloniach oraz biorących udział w piknikach rodzinnych. Realizowane zadanie miało przybliżyć dzieciom i młodzieży tematykę zdrowej i zbilansowanej codziennej diety, w której znajdują się produkty zbożowe.

Mamy nadzieję, że nasze działania ukształtują postawy oraz świadomość konsumencką u młodych ludzi, którzy z pełną świadomością będą spożywać i kupować produkty zbożowe. Podczas przedsięwzięcia mieliśmy okazję przypomnieć i wzmocnić ich pozytywny wizerunek.

Polskie zboża w diecie dzieci

Uczestnicy zostali zaznajomieni z praktycznymi pomysłami na zastosowanie zbóż i ich przetworów w codziennej diecie, jak też z zasadami dobrego żywienia i zdrowego stylu życia.

Uczestnicy dowiedzieli się jakich wartości odżywczych dostarczają polskie zboża oraz dlaczego ważne jest spożywanie błonnika pokarmowego, który usprawnia pracę jelit i wspomaga procesy trawienne. Wprowadzone zostało również pojęcie talerza infograficznego, który w przejrzysty sposób obrazuje, ile pełnoziarnistych produktów zbożowych powinno znaleźć się na talerzu podczas jednego posiłku. Związek głęboko wierzy, iż realizacja zadania edukacyjnego pomogła wzmocnić wizerunek polskich zbóż i ich przetworów oraz wzbogaciła wiedzę dzieci i młodzieży na ich temat.

polskie zboza 2

Aktywność fizyczna

Uczestnicy pikników brali czynny udział w konkursach tematycznych, grach, zabawach  oraz testach wiedzy i sprawności fizycznej, przygotowanych i poprowadzonych przez naszych animatorów. Aktywności fizyczne, zarówno te indywidualne jak i zespołowe, przewidziane w trakcie pikników, były świetnym sposobem na integrację rówieśników oraz poszerzenie ich wiedzy. Po aktywnościach przedstawiona została prezentacja dotycząca polskich zbóż, która została przeprowadzona przez wykwalifikowaną kadrę. Po prezentacji uczestnicy mieli szansę zadawać pytania oraz brać udział w różnych zagadkach logicznych, quizach oraz testach wiedzy.

Czy można wymarzyć sobie lepsze zorganizowanie czasu w aktywny sposób podczas wakacji?

W trakcie warsztatów zademonstrowano praktyczne metody wykorzystania produktów zbożowych w przygotowaniu codziennych posiłków. Ważnym punktem na zakończenie każdego ze spotkań była degustacja ich przetworów, co zdecydowanie podniosło atrakcyjność warsztatów.

Oprócz tego, każdy z uczestników zadania otrzymał na pamiątkę gadżety informacyjno-promocyjne, w tym publikacje z kompendium wiedzy o zbożach. Dzięki temu uczestnicy będą mogli pogłębić swoją wiedzę lub przypomnieć sobie informacje przedstawione w trakcie pikniku.

polskie zboza 3

Zadanie „Polskie zboża, od gór aż do morza” sfinansowano z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych, działającego przy Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa.

Związek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników
ZZCNMR

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…