Na rynek trafi mniejsza ilość ziemniaków niż w 2018 roku

04 sierpień 2019
(0 Głosów)
Autor 
Na przeważającym obszarze kraju, na wielu plantacjach ziemniaki zawiązały małą ilość bulw

GUS opublikował dane na temat stanu plantacji ziemniaków na terenie kraju. Przewiduje się, że na rynek trafi ich jeszcze mniej niż w zeszłym roku. Wszystko ostatecznie będzie zależało od pogody.

W bieżącym roku sadzenie ziemniaków przeznaczonych na wczesny zbiór rozpoczęto w marcu. Większość plantacji (przeznaczonych na późniejszy zbiór) została zasadzona w drugiej połowie kwietnia. Chłodna i bezdeszczowa pogoda w pierwszej połowie maja wydłużyła czas wschodów roślin. Opady deszczu w drugiej połowie maja korzystnie wpłynęły na wzrost roślin. Bardzo wysoka temperatura powietrza w czerwcu, przy małej ilości opadów, przypadały na okres największego zapotrzebowania roślin ziemniaka w wodę i znacząco ograniczyły ich potencjał plonotwórczy.

Większa powierzchnia plantacji i mała ilość bulw
Na przeważającym obszarze kraju, na wielu plantacjach ziemniaki zawiązały małą ilość bulw. Występujące w lipcu opady deszczu poprawiły nieco stan niektórych plantacji ziemniaków, zwłaszcza odmian późniejszych, jednak nie zabezpieczają odpowiedniej ilości wody do wzrostu bulw. Lipcowe opady spowodowały zagrożenie porażenia plantacji zarazą ziemniaka.

Ocenia się, że w bieżącym roku powierzchnia uprawy ziemniaków będzie nieco wyższa od ubiegłorocznej i wyniesie ponad 0,3 mln ha. Uwzględniając dotychczasowy przebieg warunków meteorologicznych i czynników wpływających na możliwości plonotwórcze ziemniaków można wnioskować, że plony i zbiory ziemniaków w bieżącym roku będą niższe od ubiegłorocznych, jednak ostatecznie zależeć one będą od dalszego przebiegu pogody.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…