Marta i Tadeusz Żerańscy zwycięzcami konkurus Rolnik Roku regiony Morza Bałtyckiego

21 czerwiec 2019
(0 Głosów)
Autor 
Marta i Tadeusz Żerańscy - zwycięzcy krajowego etapu konkursu na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego 2019 Fot. WWF

Państwo Marta i Tadeusz Żerańscy zostali zwycięzcami etapu krajowego konkursu Fundacji WWF Polska na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego. Laureaci prowadzą w  województwie mazowieckim ekologiczne gospodarstwo, które jest przyjazne środowisku morskiemu, czyli ogranicza odpływ azotu i fosforu do wód.

Państwo Żerańscy otrzymali nagrodę w wysokości 1 000 euro oraz będą reprezentować Polskę w  międzynarodowej edycji konkursu, którego finał odbędzie się 25-26 września br. w Warszawie podczas konferencji The Greener Agriculture for Sustainable Sea, GRASS 2019, gdzie rolnicy zawalczą aż o 10 000 euro.

 

Co wyróżnia gospodarstwo Państwa Żerańskich?
Jury konkursu, złożone z przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz przedstawicieli Fundacji WWF Polska, brało przede wszystkim pod uwagę prośrodowiskowe podejście państwa Żerańskich w prowadzeniu gospodarstwa, które przyczynia się do ochrony wód przed zanieczyszczeniem substancjami biogennymi (związkami azotu i fosforu).

Rodzina Żerańskich wdraża przyjazne dla środowiska praktyki, wśród których należy wymienić stworzenie miejsc do przechowywania nawozów naturalnych, nawożenie precyzyjne, stosowanie płodozmianu, płytkiej orki,  poplonów ścierniskowych, wypas bydła na pastwisku od marca do listopada, prowadzenie ewidencji zabiegów agrotechnicznych związanych z nawożeniem azotem, obsiewanie gruntów zbożami ozimymi, które pokrywają glebę w okresie jesienno-zimowym.

Ponadto na terenie gospodarstwa znajdują się liczne miedze i kamionki śródpolne, zakrzaczenia i zadrzewienia, zbiorniki wodne oraz trwałe użytki zielone, które nigdy nie były osuszane i przesiewane. Wszystkie grunty zwycięskiej pary rolników położone są na obszarze NATURA 2000, dlatego sposób gospodarowania ma ogromny wpływ nie tylko na jakość wód, ale również na zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych oraz ochronę cennych i zagrożonych w skali całej Europy gatunków ptaków na tym terenie. Rolnicy praktycznie nie ingerują w środowisko, a ekstensywna uprawa roślin oraz hodowla zwierząt, nastawione są na jakość, a nie ilość.

 

Kim są pozostałe osoby wyróżnione?
II miejsce oraz nagroda w wysokości 500 euro zostały przyznane Monice Klarzak i Łukaszowi Stefaniakowi, którzy prowadzą gospodarstwo w sposób konwencjonalny w województwie łódzkim.
III miejsce oraz nagrodę w wysokości 300 euro otrzymał Piotr Bruliński, prowadzący gospodarstwo konwencjonalne w województwie podlaskim.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…