Ceny zbóż na przełomie listopada i grudnia były prawie wszędzie wyższe

13 grudzień 2017
(0 Głosów)
Autor 
Przełom listopada i grudnia przyniósł w Poolsce wyższe ceny zakupu wszystkich zbóż niż w tym samym okresie roku ubiegłego

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa podał ceny monitorowanych zbóż, które odnotowano na rynku krajowym i zagranicznym w okresie 27.11 – 3.12.2017 r.

Na przełomie listopada i grudnia 2017 r. na rynku krajowym ceny monitorowanych zbóż były wyższe od notowanych tydzień wcześniej, z wyjątkiem żyta konsumpcyjnego, którego ceny uległy obniżeniu. W dniach 27.11 – 3.12.2017 r. w zakładach zbożowych objętych monitoringiem

Pszenica konsumpcyjna

Zintegrowanegy Systemy Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW odnotował, że za pszenicę konsumpcyjną przeciętnie uzyskiwano 684 zł/t, o 0,5% więcej niż w poprzednim tygodniu i o 2% więcej niż miesiąc wcześniej. W porównaniu z notowaniami sprzed roku ziarno to było o 3% droższe.

Żyto konsumpcyjne

Średnia cena zakupu żyta konsumpcyjnego wyniosła 577 zł/t i była o 0,5% niższa niż tydzień wcześniej, ale o 3% wyższa niż przed miesiącem. Jednocześnie zboże to było o 8% droższe niż przed rokiem.

Jęczmień paszowy

Przeciętna cena jęczmienia paszowego ukształtowała się na poziomie 656 zł/t, o 2% wyższym niż w poprzednim tygodniu. Cena ta była o 4% wyższa niż miesiąc wcześniej i o 17% wyższa niż w porównywalnym okresie 2016 r.

Kukurydza

Za kukurydzę średnio w kraju płacono 616 zł/t, o 3% więcej niż w poprzednim tygodniu. Kukurydza była nieznacznie (o 0,4%) tańsza niż przed miesiącem, ale o 3% droższa niż rok wcześniej.

 

Ceny na giełdach zagranicznych

W pierwszym tygodniu grudnia 2017 r. na monitorowanych giełdach zagranicznych przeważały wzrostowe tendencje cen. Wyjątek stanowiła Francja i USA, gdzie ceny pszenicy uległy obniżeniu. W notowaniu z 6 grudnia 2017 r. w USA średnia eksportowa cena pszenicy SRW wyniosła 151 EUR/t i była o 3% niższa niż przed tygodniem.

Cena pszenicy HRW ukształtowała się na poziomie 183 EUR/t, nieznacznie (o 0,3%) niższym niż tydzień wcześniej. Na giełdzie we Francji za pszenicę konsumpcyjną płacono 161 EUR/t, o 1% mniej niż tydzień wcześniej. W tym czasie w portach Morza Czarnego pszenica podrożała o 1%, do 162 EUR/t.

Giełdowe ceny jęczmienia paszowego we Francji i w portach Morza Czarnego były zbliżone do cen notowanych przed tygodniem i wyniosły odpowiednio 155 EUR/t i 162 EUR/t.

Przeciętna cena kukurydzy na giełdzie we Francji w ciągu tygodnia wzrosła o 2%, do 160 EUR/t, a w portach Morza Czarnego o 1%, do 139 EUR/t. W tym czasie cena kukurydzy na giełdzie w USA wyniosła 132 EUR/t i była nieznacznie (o 0,4%) wyższa niż tydzień wcześniej.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…