Odnawialne źródła energii szansą na tani prąd na terenach wiejskich

09 wrzesień 2020
(0 Głosów)
Autor 
Forum Ekonomiczne w Karpaczu Fot. MRiRW

Rozwój odnawialnych źródeł energii, w tym biogazowni na terenach wiejskich może stać się źródłem dodatkowych środków dla ich mieszkańców.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył w panelu dyskusyjnym - Polityka Międzynarodowa i Energetyczna podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Głównym tematem rozmów było przetwarzanie biomasy w biogazowniach na obszarach wiejskich. Zwłaszcza wieś i sektor rolny mogą wpisać się w plan budowy w Polsce tzw. energetyki rozproszonej i to na dużą skalę, a nie jak obecnie przetwarzając głównie odpady z produkcji rolnej w zaledwie nieco ponad stu biogazowniach.

Brak pieniędzy na rozwój
Minister Ardanowski wskazał jednak na brak kapitału finansowego na terenach wiejskich, który mógłby zapoczątkować szybki rozwój tych terenów.
– Wieś ma niesamowite zasoby, przydatne odnawialnym źródłom energii, ale nie ma pieniędzy. Jeżeli ten problem rozwiążemy, energetyka rozproszona na terenach wiejskich będzie ważnym źródłem energii dla naszego kraju – stwierdził minister.

Minister Ardanowski podkreślił także, że biometan po oczyszczeniu, jest paliwem samoistnym i wówczas może być wprowadzany do sieci gazowniczych lub też może być sprężany w butlach i wykorzystywany wówczas m.in. do napędu maszyn.

Energetyka wiatrowa i fotowoltaika na terenach wiejskich
Na spotkaniu poruszono również kwestię rozwoju małej energetyki wiatrowej i fotowoltaiki na terenach wiejskich. Szef resortu rolnictwa wskazał w swoim przemówieniu jednocześnie na bardzo duże znaczenie zbiorowej prosumenckości polegającej na zakładaniu spółdzielni energetycznych i klastrów energii. Podkreślił przy tym, że te działalności zwolnione z opłat przesyłowych miałyby ogromne znaczenie w zaopatrzeniu lokalnych społeczności w tanią energię elektryczną.

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: MRiRW

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…