Pierwsze borówkobranie prosto z krzewu już pod koniec lipca

20 lipiec 2020
(0 Głosów)
Autor 

Rusza promocja plantacji, na których można samodzielnie pozbierać owoce. Pierwsze borówkobrania odbędą się w ostatni weekend lipca, sobota niedziela, 25-26/07.

Dlaczego warto być wśród pierwszych zapraszających

W ramach kampanii „Czas na polskie superowoce!” wystartowała promocja plantacji, które zapraszają chętnych do samodzielnego zbierania owców borówki. Pierwsza zamiar przyjęcia osób zbierających zapowiedziała Plantacja borówki Beaty i Kazimierza Wasiak. Zaoferuje możliwość zbioru owoców, zakupu świeżych borówek i domowej konfitury borówkowej. Plantacja położona jest w Jastrzębiej Starej w powiecie grójeckim. Jest to zatem oferta dla mieszkańców Warszawy, Radomia, Piotrkowa Trybunalskiego, ziemi rawskiej, sochaczewskiej i czerskiej. Można powiedzieć, że południowe Mazowsze ma już swoją plantacje.  

borowka zycierolnika

Pierwszy w percepcji to pierwszy na rynku. To coraz lepiej znana plantatorom zasada. Warto dołączyć i być pierwszym w swoim regionie. Dużym zainteresowaniem cieszyła się podobna oferta przygotowana przez plantatorów jagody kamczackiej. W czerwcu ponad 2 tys. osób odwiedziło 27 plantacji w całej Polsce. Zainteresowanie znaną i lubianą borówką będzie większe. W wydarzeniu Borówkobranie! na Facebooku już blisko 1,5 tys. osób czeka na to, aż plantatorzy stworzą ofertę. Zapytania pojawiają się w całej Polsce. 

 

Co trzeba zrobić aby wziąć udział w akcji?
W obecnej sytuacji epidemiologicznej wszyscy plantatorzy powinni być gotowi na bezpieczne przyjęcie gości. Gospodarze powinni ustalić zasady odpłatności i wyznaczyć obszar, w którym można zbierać owoce. Warto przemyśleć jak poinstruować przybyłych, tak by zbierali fachowo.

Aby zgłosić plantacje wystarczy przesłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. mail pod tytułem „Borówkobranie” z następującą informacją o swojej ofercie:
• Nazwa plantacji lub do kogo należy:
• Województwo:
• Wieś / miejscowość, która pojawi się na mapie Borówkobrania: 
• Adres:
• Wskazówki dojazdu:
• Lokalizacja na Google Maps:
• Godziny otwarcia w sobotę 25/07: np. 10:00-18:00
• Godziny otwarcia w niedzielę 26/07: np. 10:00-18:00
• Przetwory do kupienia na miejscu i/lub dodatkowe atrakcje:
• Kontakt do opisu mapy Borówkobrania: mail, telefon
• Jeśli plantacja ma, to podać należy media społecznościowe:

 

Dlaczego tak wiele osób jest zainteresowanych przyjazdem na plantacje?
Oferta wyjazdu poza miasto i odpoczynku na świeżym powietrzu jest w tym roku wyjątkowo atrakcyjna.

W ofercie są borówki prosto z krzewu, możliwość miłego spędzenia czasu, zgodnie z zaleceniami społecznego dystansu. Sukcesem organizacyjnym i handlowym zakończyły się czerwcowe weekendy, na które zapraszali plantatorzy jagody kamczackiej. Ludzie kupowali owoce i pytali jak się z nich robi dżemy, konfitury, wino czy nalewki. Szybko przekonywali się jak trudny jest zbiór i skąd bierze się ich cena na półce.

Przyjemne z pożytecznym
Wizyty na plantacjach borówki będą okazją do edukacji. Każdy doświadczy tego jak trudny jest zbiór, jak wygląda charakterystyczny nalot i jak delikatnie należy obchodzić się z borówkami.

Dzieci zobaczą plantacje i to jak rosną owoce, że nie biorą się z powietrza. Wszyscy poczują, że za każdym owocem stoi człowiek, jego praca i pasja.

 

Półtora tysiąca zainteresowanych Borówkobraniem 
W tym tygodniu tuszyła akcja na Facebooku. Codziennie przybywa kilkaset osób. Już ponad półtora tysiąca zadeklarowało zainteresowanie przyjazdem na plantacje. Pytania o adresy borókobrania dotyczą każdego praktycznie regionu Polski.

W mediach społecznościowych łatwo można będzie śledzić rozwój tej inicjatywy i zaprosić znajomych plantatorów.

- Borókobranie to nowe słowo. To możliwość samodzielnego pozbierania owoców, obcowania z naturą i poznawania naszych małych ojczyzn. Sama pandemia zintensyfikowała to, co obserwowaliśmy już wcześniej. Rośnie waga jaką przywiązujemy do zdrowia, nasza wrażliwość ekologiczna. Szukamy lokalności i regionalizmów. Ograniczyliśmy mobilności, konsumpcje, eksploatacje. Chętnie wracamy do pierwotnych umiejętności, własnych upraw, gotowania. Nowa normalność w jakiej przychodzi nam żyć wzmacnia trend ku naturze. Mamy naprawdę mocną ofertę. Wykorzystajmy to – mówi Maciej Dolata z INSPIRE smarter branding, agencji koordynującej promocję superowoców.

- Warto mówić w branży o szacunku dla pracy przy zbiorach i budować świadomość dziewięciu miesięcy ciężkiej pracy poprzedzającej zbiór. Naszym branżowym celem jest edukacja konsumentów i rozwój rynku. Chcemy by konsumenci, zwłaszcza młodzież, wiedzieli, że borówka jest uprawiana w Polsce. Jest ulubionym owocem polskich dietetyków, hitem naszego eksportu, ma wyjątkowe walory smakowe. W Polsce mamy dla borówki, szerzej dla owoców jagodowych, bardzo dobry klimat. Wykorzystajmy to - mówi Witold Boguta, Prezes Zarządu Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw.

 

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: Czas na polskie superowoce

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…