Dostęp polskich produktów do rynku chińskiego ma być łatwiejszy

29 sierpień 2019
(0 Głosów)
Autor 
Chiny pozostają krajem priorytetowym w promocji polskiego sektora rolno-spożywczego Fot. MRiRW

27 sierpnia 2019 r. odbyło się VIII posiedzenie Polsko-Chińskiej Grupy Roboczej z udziałem wiceministra rolnictwa i obszarów wiejskich Chińskiej Republiki Ludowej Han Juna oraz podsekretarza stanu Rafała Romanowskiego.

W trakcie spotkania poruszono najważniejsze tematy z zakresu polsko-chińskiej współpracy w dziedzinie rolnictwa. W szczególności dotyczące kwestii dostępu polskich produktów rolno-spożywczych do rynku chińskiego.

Stronie polskiej zależy na jak najszybszym zakończeniu trwających prac nad rozszerzeniem listy polskich zakładów mięsa drobiowego dopuszczonych do rynku chińskiego, a także rozszerzeniem eksportu o jadalne produkty uboczne z mięsa drobiowego. Polska zainteresowana jest także przyspieszeniem prac nad procedurą zatwierdzającą do rynku chińskiego mięso wołowe, produkty mleczne z przeznaczeniem na pasze, świeże owoce borówki wysokiej, a także mąkę pszenną, żytnią i orkiszową.
Kolejne polskie produkty trafią do Chin

Strona chińska zadeklarowała wsparcie przy dalszym procedowaniu i przyspieszeniu procedur w zakresie dostępu do rynku dla kolejnych produktów rolno-spożywczych z Polski.   

− Poruszaliśmy aspekt dotyczący uznania prze stronę chińska regionalizacji w zakresie ASF i możliwości eksportu polskiej wieprzowiny na rynek chiński. Są to kwestie pilne do sfinalizowania i otrzymaliśmy zapewnienie strony chińskiej dotyczące ich przyspieszenia. Mówiliśmy też o eksporcie drobiu i możliwości rozszerzenia liczby zakładów posiadających uprawnienie do takiego eksportu. Dyskutowaliśmy nt. dużych różnić w eksporcie i imporcie chcemy te różnicę niwelować i poszukiwać rozwiązań które pozwolą na skuteczną współpracę handlową – powiedział po spotkaniu podsekretarz stanu Rafał Romanowski.

 

Skomplikowane procedury dostępu do rynku chińskiego
Przy okazji wizyty odbyło się także spotkanie wiceministra Han Juna z minisrem Janem Krzysztofem Ardanowskim. Minister podkreślił, że w Chinach obowiązują bardzo skomplikowane procedury dotyczące dostępu do rynku. Na przykład uzgodnienia świadectw weterynaryjnych czy fitosanitarnych, kontroli zakładów zatwierdzanych do eksportu są bardzo zawiłe i długotrwałe.

− Zwróciłem uwagę wiceministrowi rolnictwa Chin, że aby skorzystać z naszej bogatej oferty władze chińskie muszą zmodyfikować swoje procedury. W gąszczu przepisów chińskich trudno się obecnie rozeznać. Oczekiwanie na odpowiedzi na pisma i wyniki kontroli może trwać kilka miesięcy, ale nie kilka lat, jak to ma miejsce w tej chwili. Zmienia się sytuacja międzynarodowa. Obecnie Chiny zaczynają poszukiwać dostawców żywności , więc może nadchodzi dobry czas dla eksportu dużo większej ilości żywności do państwa środka – mówił po rozmowach z chińskich wiceministrem rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

 

Polskie produkty mleczarskie najczęściej eksportowane do Chin
Polska odnotowuje wysokie, ujemne saldo handlowe w obrocie artykułami rolno-spożywczymi z Chinami, które w 2018 r. wyniosło -256,1 mln EUR. W 2018 r. wartość eksportu do Chin wzrosła o 26% (w porównaniu z 2017 r.), do kwoty 127,9 mln EUR. Głównymi towarami rolno-spożywczymi eksportowanymi z Polski do Chin w 2018 r. były: produkty mleczarskie, skóry i inne części ptaków z ich piórami lub puchem i przetwory spożywcze z mąki.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…