Cele rozwoju francuskiego rolnictwa są bardzo podobne do polskich

17 lipiec 2019
(0 Głosów)
Autor 
Przedstawiciele NSZZ RI Solidarność na spotkaniu z wiceministrem R. Romanowskim Fot. MRiRW

Do Polski zostali zaproszeni przedstawiciele Francuskiej Krajowej Federacji Związków Producentów Rolnych FNSEA (Fédération nationale des syndicats d'exploitants agricoles). Goście, na czele z przewodniczącą FNSEA Christine Lambert, przyjechali do naszego kraju na zaproszenie NSZZ „Solidarność” RI.

W dniu wczorajszym przedstawiciele francuskiej federacji spotkali się z ministrem rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim oraz podsekretarzem stanu Rafałem Romanowskim.

Zbieżnośc poglądów na podpisaną umowę z Mercosurem
Prowadzone rozmowy dotyczyły bieżących problemów rolnictwa europejskiego, związanych zarówno ze zmianami klimatycznymi, jak i niestabilnością rynków rolnych. Ważnym punktem rozmów były zagrożenia wynikającego z podpisanej niedawno przez Komisję Europejską umowy o wolnym handlu z krajami grupy Mercosur.

Polski minister zaznaczył dużą zbieżność poglądów w tym zakresie z ministrem rolnictwa Francji Didierem Guillaume.

Na ostatnim posiedzeniu Rady Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa w Brukseli, minister Ardanowski wskazał na liczne zagrożenia dla europejskiego rynku żywności, wynikające z umowy z krajami Ameryki Południowej. W podobnym duchu wypowiadał się francuski minister i wielu innych szefów resortów rolnictwa z krajów UE.

 

Podobieństwo celów i kierunku rozwoju rolnictwa
Zdaniem ministra Ardanowskiego polityka rolna Francji, która przeszła w ostatnich dziesięcioleciach istotną ewolucję, obecnie jest nakierowana na podobne cele jak w Polsce. Obecnie ważne jest wsparcie dla gospodarstw mniejszych, zrównoważony charakter rozwoju rolnictwa, zapewnienie naturalnej wymiany pokoleń w gospodarstwach, czy zwiększenie wartości oferowanej na rynku żywności. Jan Krzysztof Ardanowski zaznaczył, że wobec europejskich i światowych wyzwań jest potrzebna zdecydowanie większa niż w ostatnich latach współpraca środowisk rolniczych Polski i Francji.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…