Cyfryzacja rolnictwa głównym tematem rozmów w Chinach

20 maj 2019
(0 Głosów)
Autor 
Spotkania Ministrów Rolnictwa Formatu 17+1 Fot. MRiRW

W dniach 14-17 maja 2019 r. Podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki  wziął udział w IV spotkaniu Ministrów Rolnictwa krajów Europy Środkowo-Wschodniej i Chin (format 17+1) w Hangzhou. Tematem przewodnim było „Cyfrowe Rolnictwo - siłą napędową rewitalizacji obszarów wiejskich”.

Spotkania ministrów Chin i Europy Środkowo-Wschodniej stanowią uzupełnienie współpracy dwustronnej z Chinami. Tegoroczne wydarzenie koncentrowało się wokół tematu „Cyfrowe Rolnictwo - siłą napędową rewitalizacji obszarów wiejskich”. W swoich wystąpieniach, uczestnicy spotkania podkreślali globalne wyzwania dla rolnictwa oraz znaczenie nowych technologii dla zwiększenia efektywności produkcji rolnej.

Wiceminister Zarudzki zwrócił uwagę na zalety wykorzystania cyfrowego rolnictwa w kontekście racjonalnego wykorzystania zasobów naturalnych, a także dbałości o bezpieczeństwo i odpowiednią jakość produktów oraz ich identyfikowalność. Przedstawił także działania polskiego resortu rolnictwa na rzecz utworzenia elektronicznej „Platformy Żywnościowej”, której celem jest uruchomienie elektronicznej platformy sprzedażowej dla produktów rolno-spożywczych.

Posiedzenie było też okazją spotkania podsekretarza stanu Ryszarda Zarudzkiego z wiceministrem rolnictwa i obszarów wiejskich ChRL Qu Dongyu, podczas którego omówiono najważniejsze tematy dwustronnej współpracy w dziedzinie rolnictwa.

 

Targi SIAL China w Szanghaju
Program pobytu obejmował także udział w targach SIAL China w Szanghaju, będących  najważniejszą imprezą targowo-wystawienniczą branży rolno-spożywczej organizowaną w Chinach. Ministerstwo rolnictwa łącznie z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa, zorganizowało polskie stoisko informacyjno-promocyjne. Prezentowane na nim były wysokiej jakości produkty rolno-spożywcze, w tym m.in. wyróżnione znakiem „Poznaj Dobrą Żywność”: produkty mleczarskie, mięsne, napoje, soki owocowe, a także wyroby cukiernicze. W tegorocznych targach SIAL w sumie wzięło udział ponad 50 polskich firm sektora rolno-spożywczego.

Polskie vegeburgery z papryką

Szczególnym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się produkty innowacyjne. Polska także ma do zaoferowania ciekawą ofertę w tym zakresie, o czym świadczy przyznanie przez organizatorów SIAL II. miejsca w kategorii „SIAL – innowacja” firmie Soligrano za vegeburgery z papryką.

Wizyta w Chinach została zrealizowana w roku, w którym przypada 70. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Chinami i Polską.

 

Eksport polskich produktów do Chin
Chiny pozostają jednym z priorytetowych krajów w promocji sektora rolno-spożywczego z uwagi na stałe zainteresowanie polskich firm wymianą handlową z chińskimi partnerami.

W 2018 r. polski eksport produktów rolno-spożywczych wzrósł o 26% do poziomu 128 mln EUR. Największym zainteresowaniem partnerów chińskich w roku 2018 cieszyły się: serwatka, mleko i śmietana, nie zagęszczone, skóry oraz inne części ptaków, ekstrakt słodowy.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…