Polska straci najwięcej na cięciach we Wspólnej Polityce Rolnej

31 maj 2018
(0 Głosów)
Autor 
Największymi stratnymi mogą być samorządy czy organizacje samorządowe

Komisja Europejska dokonała znaczących cięć we wspólnym budżecie na politykę spójności i Wspólną Politykę Rolną (WPR). Polska znalazła się w grupie krajów, które na ograniczeniu polityki spójności stracą najwięcej.

- Koperta na politykę spójności jest o 10 proc. niższa w cenach realnych niż w obecnej perspektywie finansowej, a w przypadku Wspólnej Polityki Rolnej są to cięcia nawet o 15 proc. – powiedział na konferencji prasowej minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Dodał też, że przesunięcia te dotyczą wszystkich krajów, jednak na ograniczeniu polityki spójności najwięcej (20-25 proc.) straci osiem krajów, m.in. Polska, Węgry, Słowacja, kraje bałtyckie, ale także Niemcy.

 

Co dokładnie proponuje Komisja Europejska?

W ramach polityki spójności Polska ma otrzymać 64,4 mld euro. Cięcia wynoszące ponad 23 proc. oznaczają, że do Polski ma trafić 19,5 mld euro mniej niż obecnie.

Całkowity budżet na politykę spójności dla całej UE na lata 2021-2027 ma wynieść w zobowiązaniach i cenach bieżących (uwzględniających inflację) 373 mld euro. Polsce, która jest największym nowym krajem unijnym ma przypaść największa część tych środków. Mowa tu o 64,4 mld euro w cenach z 2018 roku lub 72,7 mld euro w cenach stałych (uwzględniających przyszłą inflację). Drugie pod tym względem Włochy mają otrzymać 38,5 mld euro (w cenach z 2018 roku), a trzecia Hiszpania 34 mld euro. - Skutkuje to przesunięciem finansowania europejskiego z krajów Europy Środkowo-Wschodniej do krajów południa - podsumował minister.

 

Jakie są przyczyny przesunięcia finansowania europejskiego?

Pan Jerzy Kwieciński zauważył, że to przesunięcie jest m.in. efektem zmiany metodologii podziału pieniędzy. - KE mniej wagi przywiązuje do czynników, które są ważne dla Polski, takich jak niższy niż w UE poziom zatrudnienia, niższa innowacyjność czy problemy ze smogiem – twierdzi minister.

- Niebezpieczne jest to, że w ten sposób wprowadza się pewne podziały, a przecież polityka spójności powinna być polityką, która zasypuje dziury w poziomie rozwoju pomiędzy krajami czy regionami - powiedział.

 

Ewentualne zmniejszenie środków unijnych a wzrost gospodarczy Polski

Minister inwestycji i rozwoju zapewnił, że rozmowy stron będą trwały, ale najprawdopodobniej nie zakończą się prędzej niż w drugiej połowie 2021 roku. Zapytany, jak ewentualne zmniejszenie środków unijnych wpłynie na wzrost gospodarczy Polski, powiedział, że największymi stratnymi mogą być samorządy czy organizacje samorządowe, które w wyniku zmniejszenia intensywności wsparcia, będą miały problemy z realizacją projektów, ze względu na niewystarczający wkład własny.

Źródło: Kurier PAP

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…