Resort rolnictwa podpisał wniosek o zakaz importu ziemniaków z Egiptu

23 maj 2018
(0 Głosów)
Autor 
W ziemniakach pochodzenia egipskiego wykryto groźną dla upraw bakterię

W związku z wykryciem w ziemniakach pochodzenia egipskiego groźnej bakterii Ralstonia solanacearum, minister rolnictwa podpisał wniosek do KE o wprowadzenie zakazu importu ziemniaków z tego kraju.

Podjęte kroki motywowane są troską o bezpieczeństwo fitosanitarne Polski, a w szczególności mają na celu ochronę polskich producentów ziemniaka. Zakaz ma potrwać do czasu ustalenia przyczyn nieprawidłowości oraz wprowadzenia działań naprawczych przez stronę egipską.

 

PIORiN kontroluje sprowadzane ziemniaki

Obecność bakterii Ralstonia solanacearum w próbie pobranej z bulw ziemniaków pochodzenia egipskiego została potwierdzona w wyniku prowadzonych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa kontroli fitosanitarnych towarów pochodzenia roślinnego sprowadzanych z państw trzecich, znajdujących się w obrocie na terytorium Polski.

Było to drugie w ciągu ostatnich dwóch lat wykrycie przez Inspekcję bakterii Ralstonia solanacearum w ziemniakach importowanych z Egiptu. W obu przypadkach ziemniaki były sprowadzone do Polski za pośrednictwem innych państw członkowskich.

 

Bakteria Ralstonia solanacearum wyjątkowo niebezpieczna

Bakteria Ralstonia solanacearum ma w UE status organizmu kwarantannowego i podlega obowiązkowi zwalczania. Związane jest to z ogromem szkód gospodarczych jakie może powodować. Charakteryzuje się szerokim zakresem roślin żywicielskich − poraża pond 200 gatunków roślin i obok bakterii Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus jest jednym z najgroźniejszych patogenów ziemniaka.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…