Składki KRUS za osoby opiekujące się osobami starszymi w gospodarstwie rolnym

15 styczeń 2018
(0 Głosów)
Autor 
Zdaniem samorządu pomoc rolnikowi w domu np. przy osobie chorej, niepełnosprawnej powinna być wliczana w zakres prac osoby pomagajacej w gospodarstwie rolnym

Samorząd rolniczy zwrócił się do ministra rolnictwa o zmianę ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, w taki sposób aby ułatwić sprawowanie opieki nad osobami starszymi w gospodarstwach rolnych.

Krajowa Rada Izb Rolniczych zaproponowała wprowadzenie ułatwień w zakresie rozwiązań zaproponowanych w projekcie ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw. Projekt został przedstawiony do konsultacji społecznych w listopadzie 2017 r. Wprowadza on zmiany w przepisach związanych z zabezpieczeniem społecznym osób zatrudnionych w gospodarstwie rolnym.

 

Pomoc przy osobie chorej lub niepełnosprawnej w zakresie prac osoby pomagającej w gospodarstwie rolnym

Zdaniem samorządu rolniczego do zakresu prac osoby pomagającej w gospodarstwie rolnym należy zaliczyć również pomoc rolnikowi w domu np. przy osobie chorej, niepełnosprawnej, nad którą rolnik sprawuje opiekę, a w okresie spiętrzenia prac w gospodarstwie rolnik potrzebuje pomocy w pracach opiekuńczych.

 

Składki KRUS za osoby opiekujące się osobami starszymi

Znaczną pomocą i ułatwieniem dla prowadzącego gospodarstwo rolne będzie możliwość opłacenia składki KRUS za osoby opiekujące się starszymi osobami. Zarząd zaproponował także inną formę pomocy w trudnej sytuacji rodzinnej, którą byłoby przywrócenie kredytów z częściową spłatą kapitału przez ARiMR na zakup użytków rolnych przez młodych rolników (linia MR-CSK) od bliskich, którzy środki ze sprzedaży ziemi przeznaczyliby na zapewnienie sobie godnej starości i stałej opieki.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…