Lista laboratoriów przeprowadzających darmowe testy PCR jest nadal nieznana

27 maj 2020
(0 Głosów)
Autor 
Według szacunków, do Polski corocznie przyjeżdża ok. 500 000 pracowników sezonowych

Samorząd rolniczy zwrócił się do resortu rolnictwa z prośbą o wykaz laboratoriów, w których można wykonać wymaz do testu PCR u pracowników sezonowych na koszt budżetu państwa. Lista nie została jeszcze ogłoszona. Rolnicy woleliby, aby testy były przeprowadzane już na granicy. 

Zgodnie z ostatnimi informacjami podanymi przez MRiRW koszty wykonania testów PCR u pracowników sezonowych będzie ponosiło państwo. Nadal niejasną kwestią są procedury lub ewentualne dokumenty jakie rolnik zatrudniający takie osoby powinien posiadać, aby było możliwe przeprowadzenie testu PCR.

- Według szacunków, do Polski corocznie przyjeżdża ok. 500 000 pracowników sezonowych. Jak można przetestować w naszych warunkach taką masę ludzi i w jaki sposób ma to zorganizować rolnik. Jeżeli rzeczywiście rząd polski chce ułatwić przyjazd pracowników sezonowych to w naszej opinii odpowiednia infrastruktura powinna zostać zlokalizowana na przejściach granicznych. Tam powinno odbywać się testowanie a pracownik sezonowy powinien dojeżdżać do rolnika już z negatywnym wynikiem – czytamy w piśmie skierowanym przez Zarząd KRIR do ministerstwa rolnictwa.

 

O czym powinien pamiętać rolnik zatrudniający pracowników sezonowych
Po przyjeździe do miejsca docelowego pracodawca zatrudniający zobowiązany jest do zgłoszenia PPIS właściwemu ze względu na miejsce lokalizacji gospodarstwa faktycznej listy osób zatrudnionych w gospodarstwie zobowiązanych do odbywania w nim obowiązkowej kwarantanny.

Pracownik sezonowy odbywa 14-dniową kwarantannę na terenie gospodarstwa (siedlisko gospodarstwa wraz z działkami do niego należącymi).

Po przybyciu na teren gospodarstwa docelowego wymagane jest wykonanie wymazu do testu PCR, celem wykluczenia zakażenia Test obecnie można wykonać u ubezpieczonego w KRUS pracownika sezonowego w systemie Drive Thru – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny poinformuje na wniosek rolnika/plantatora o najbliższej lokalizacji Drive Thru. Każdy dodatni przypadek powinien jak najszybciej opuścić gospodarstwo i zostać odizolowany w ramach izolacji instytucjonalnej.

 

 

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: KRIR

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…