Unijny import mięsa drobiowego notuje spadki

09 lipiec 2020
(0 Głosów)
Autor 
W okresie do kwietnia tego roku na rynek unijny trafiło 20% mniej mięsa drobiowego niż w zeszłym roku

Kłopoty branży mięsnej i ograniczenia w działalności HoReCa (sektor hotelarski i gastronomiczny) mają w chwili obecnej już zasięg globalny.

Zastój w europejskim sektorze gastronomicznym z powodu pandemii nie odbił się negatywnie tylko na handlu wewnątrzwspólnotowym. Sytuacja skutkowała ograniczeniem dostaw z konkurencyjnych krajów trzecich.

- Choć pokusimy się o tezę, że dla Brazylijczyków wyłączenie HoReCa w Europie było mniej bolesne niż dla europejskich firm. Z prostego powodu – mocniejszej dywersyfikacji odbiorców w skali globalnej, co nie tylko wpływa na większe możliwości zagospodarowania towaru, ale i osiągane marże. Ostatnie twarde dane pokazują, że w okresie od stycznia do kwietnia 2020 roku mieliśmy do UE dostawy na minusie z: Brazylii, Tajlandii i Ukrainy – komentuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.  

 

Spadek importu mięsa drobiowego do UE
W okresie do kwietnia tego roku na rynek unijny trafiło 261 tys. ton mięsa drobiowego, co oznacza spadek o 20 proc. r/r.

indeks

                                                                                      Źródło: KIPDiP

Na liście eksporterów pozaunijnych są także Brytyjczycy. Dlatego to już nie Brazylia a Wielka Brytania jest największym dostawcą mięsa do Wspólnoty. Brazylia i Tajlandia zacięcie walczą o europejskich klientów, choć widać, że w tym roku różnica w wartościach wysyłek z obu kierunków wyraźnie się powiększyła. W 2019 roku oba kraje szły szeregiem. Z Ukrainy wysyłki drobiu wyniosły niecałe 30 tys. ton, co daje czwartą pozycję w rankingu kluczowych dostawców do UE, ale jeśli chodzi o spadek przywozu w ujęciu procentowym, to w ukraińskim eksporcie był on najgłębszy z grupy czterech największych eksporterów.

 

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: KIPDiP

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…