Kolejne ogniska ASF w Wielkopolsce

17 wrzesień 2020
(0 Głosów)
Autor 
Lokalizacja ognisk ASF w zachodniej części kraju Fot.zycierolnika.pl

W Wielkopolsce potwierdzono wykrycie kolejnych ognisk ASF w stadach świń.

Wirusa ASF wykryto w stadzie świń w miejscowości Łaszków w gminie Blizanów oraz w gospodarstwie położonym w miejscowości Perzyny, gmina Zbąszyn. Obydwa gospodarstwa położone są w woj. wielkopolskim.

W pierwszym gospodarstwie (powiat kaliski) utrzymywano 110 świń. Wielkopolska Izba Rolnicza poinformowała, że w związku z zaistniałą sytuacją 14 września br. zorganizowano spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Kaliszu. To już czwarte w tym roku ognisko choroby w Wielkopolsce. Na szczęście w okolicy nie ma zbyt wielu gospodarstw.

Na obszarze wokół tego ogniska choroby zostaną wyznaczone dwa okręgi. Pierwszy okręg to okręg zapowietrzony o promieniu 3 km od ogniska choroby, drugi to okręg zagrożony o promieniu 10 km od ogniska choroby i 7 km od okręgu zapowietrzonego. Pod kontrolę zostaną poddane wszystkie gospodarstwa kontaktowe, które miały jakiś kontakt z ogniskiem choroby i nie spełniły do tego czasu warunków bioasekuracji. Zgodnie z zaleceniami zalecenia Głównego Lekarza Weterynarii świnie znajdujące się w tych gospodarstwach oraz tych w promieniu 1 kilometra od ogniska choroby podlegają zabiciu.

Kolejne ognisko stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 1882 świnie, położonym w miejscowości Perzyny. Gospodarstwo leży w obszarze ochronnym. Zostało ono uznane za kontaktowe do uprzednio stwierdzonego w powiecie nowotomyskim w miejscowości Perzyny.

- W dniu 14.09.2020 r. wszystkie zwierzęta w stadzie zostały zabite, a zwłoki przekazano do utylizacji. Ponadto, oprócz zabijania świń w ramach likwidacji dwóch ognisk ASF w miejscowości Perzyny, do dnia 14 września br. w promieniu 1 km zlikwidowano świnie w 4 innych gospodarstwach kontaktowych (75 sztuk) – poinformował Główny Inspektorat Weterynarii.

 

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: GIW

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…