ASF w Niemczech. To początek wielkiego kryzysu na rynku wieprzowiny?

14 wrzesień 2020
(0 Głosów)
Autor 
Należy się spodziewać, że do Polski zacznie napływać tania wieprzowina i żywiec wieprzowy z Niemiec

Potwierdzenie w Niemczech pierwszego przypadku ASF może spowodować drastyczne spadki cen także w polskich skupach. Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej sugeruje, że należy się spodziewać napływu do Polski taniej wieprzowiny i żywca wieprzowego z Niemiec.

- Po oficjalnym potwierdzeniu przez ministra rolnictwa Julię Klöckner o wystąpieniu pierwszego przypadku ASF w Niemczech rynek zareagował dramatycznym spadkiem ceny skupu tuczników o 20 centów do poziomu 1,27 €/ kg (wbc). Zaledwie kilka dni przetrwała cena podana w środę 9 września br. przez  niemiecką organizację VEZG – informuje Aleksander Dargiewicz, Prezes KZP-PTCH.

Czarny scenariusz dla niemieckiej wieprzowiny
Chiny oraz Korea Południowa wstrzymały import niemieckiej wieprzowiny. Niemcy, po Hiszpanii, są drugim unijnym dostawcą wieprzowiny do Chin.

- W pierwszym półroczu 2020 r. od niemieckich dostawców Chiny zakupiły 380 tys. ton produktów wieprzowych (+65% r/r). Wstrzymanie eksportu do Chin oznacza, że miesięcznie ponad 60 tys. ton wieprzowiny pozostanie na rynku unijnym powodując presję na ceny skupu świń w całej Unii Europejskiej – dodaje Aleksander Dargiewicz.

Zdaniem KZP-PTCH zablokowanie dostaw z Niemiec pogłębi deficyt wieprzowiny na rynku chińskim. Aby nie dopuścić do szybkiego wzrostu cen wieprzowiny władze chińskie będą uzupełniać braki w Hiszpanii, USA czy Brazylii. Hiszpanie na pewno skorzystają z tej okazji i powiększą swój eksport do Państwa Środka.

 

Niemcy największym odbiorca polskiej wieprzowiny
Niemcy są największym odbiorcą polskiej wieprzowiny. Nadwyżka wieprzowiny u naszych zachodnich sąsiadów, może przyczynić się do tego, że polskim eksporterom będzie bardzo trudno utrzymać dotychczasowy rynek niemiecki, na który dostarczamy 13,4% wszystkich wywożonych z kraju produktów wieprzowych.

- Utrata części rynku niemieckiego to nie jedyny problem. Należy się spodziewać, że do Polski zacznie napływać tania wieprzowina i żywiec wieprzowy z Niemiec, który wywoła znaczące spadki cen skupu świń na krajowym rynku – podkreśla Dargiewicz.

Zdaniem Związku wchodzimy w okres głębokiego kryzysu na rynku wieprzowiny, który można będzie ograniczyć jedynie poprzez działania dyplomatyczne w krajach azjatyckich oraz zorganizowane działania interwencyjne na rynku unijnym.

 

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: KZP-PTCH

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…