Rekordowe ceny wieprzowiny w krajach unijnych. Ubojnie walczą o dostawców

02 grudzień 2019
(0 Głosów)
Autor 
Podaż żywca wieprzowego pozostaje poniżej zapotrzebowania zakładów ubojowych

Cena tusz wieprzowych w Unii Europejskiej osiągnęła rekordowy poziom. Ilość żywca wieprzowego na rynku jest mniejsza niż zapotrzebowanie zakładów ubojowych, które muszą dołożyć dużego wysiłku aby skupić potrzebną ilość surowca. Polskie sieci handlowe nie są skłonne do podnoszenia ceny produktów wieprzowych wobec czego przetwórcy narzekają na obecną sytuację.

Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej podał, że w Niemczech w ostatnich dwóch tygodniach cena tusz wieprzowych wzrosła o 10 centów. W dniu 27/11/2019 cena VEZG w Niemczech osiągnęła psychologiczną granicę 2,0 €/kg (wbc). Spodziewane są dalsze wzrosty ceny powyżej 2 €/kg jeżeli wirus ASF nie pojawi się na terenie Niemiec. W pozostałych krajach unijnych poza Danią wszystkie kraje podniosły ceny skupu. Największe wzrosty cen zanotowano w Holandii (+7₵) i Belgii (+6₵).

- Nie mamy bowiem pewności czy Chiny dalej kontynuowałyby import niemieckiej wieprzowiny, gdy w czarnym scenariuszu wirus ASF zostanie potwierdzony na terytorium Niemiec. Zagrożenie takie istnieje i należy je brać pod uwagę - komentuje Aleksander Dargiewicz, prezes KZP-PTCH.

 

Niższe ceny w krajowych skupach

Polskie skupy nie nadążają za wzrostami cen w Niemczech. Przetwórnie nie mogą eksportować na najlepsze rynki azjatyckie. 80% naszego eksportu trafia na rynek wspólnotowy, gdzie uzyskiwane marże są dużo niższe. Krajowe sieci handlowe nie są skłonne do podnoszenia ceny produktów wieprzowych wobec czego przetwórcy narzekają na obecną sytuację. To jednak nie koniec problemów.

Trudna sytuacja jest w niedawno wyznaczonych strefach czerwonych na zachodzie kraju. Obecnie brak jest w tym rejonie podmiotów, które ubijałyby trzodę pochodzącą ze stref z ograniczeniami.

- Rozwiązaniem jest przemieszczenie i ubój świń w zakładach na wschodzie Polski wyspecjalizowanych w uboju trzody chlewnej ze stref czerwonych, ale dotyczy to dużych producentów, którzy mogą zapełnić całe składy transportowe- dodaje Aleksander Dargiewicz.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…