Niektórzy rolnicy przez ASF zaczynają wycofywać się z branży. Przetwórcy też mają kłopoty

01 grudzień 2019
(0 Głosów)
Autor 
Pojawienie się wirusa na zachodzie Polski ma również wpływ na decyzje biznesowe rolników Fot. zycierolnika.pl

Wirus ASF jest w chwili obecnej jednym z najistotniejszych czynników wpływających na globalny rynek wieprzowiny. Ceny tuczników w Europie biją rekordy. Polska branża przetwórcza znalazła się w trudnej sytuacji.

W Niemczech cena świń jest blisko do osiągnięcia rekordowego pułapu 2 euro/kg, Również w Polsce obserwowany jest wzrost cen, ale jest on wolniejszy. Na dzień 27.11. średnia cena skupu wynosiła 5,75 zł/kg wagi żywej i w wielu przypadkach przekraczała granicę 6 zł/kg. Niestety w strefach ochronnych w województwie lubuskim cena oferowana za tuczniki jest już o kilkadziesiąt groszy niższa od średniej krajowej.

Czytaj również >> Niższe ceny w skupach dla hodowców ze stref zgrożonych ASF w Lubuskiem

Popyt w chwili obecnej przewyższa podaż ze względu na duże zmiany na rynku azjatyckim. Same Chiny zmniejszyły oficjalnie produkcję o 30% a niektóre szacunki mówią nawet, że o 40%. Dla porównania jest to mniej więcej tyle ile produkuje się mięsa wieprzowego w całej Europie.

 

Przemysł mięsny analizuje sytuację na rynku
Przemysł mięsny w Polsce zaczyna analizować skutki pojawienia się wirusa w Lubuskiem. Przewidywania są różne. Jeżeli będzie to pojedyncze ognisko to skutki będą niewielkie, jeśli jednak powstaną kolejne ogniska to klienci mogą zareagować redukcją zamówień lub spekulacyjnie oczekiwać obniżki cen argumentując ryzykiem.

Branża przetwórcza również znalazła się w trudnej sytuacji finansowej. Brak surowca do przerobu i jego wysokie ceny wpływają negatywnie na jej kondycję finansową, szczególnie w sytuacjach gdy sieci detaliczne wywierają ciągle presję cenową nie rozumiejąc sytuacji rynkowej. Dla przykładu w ofertach promocyjnych tej samej sieci detalicznej 1 kg świeżej szynki wieprzowej w Polsce kosztuje w granicach 10 zł/kg, w Niemczech 20,89 zł/kg, w Czechach 21,5 zł/kg a w Wielkiej Brytanii 27,50 zł/kg.

 

Rolnicy zaczynają wycofywać się z branży
Pojawienie się wirusa na zachodzie Polski ma również wpływ na decyzje biznesowe rolników.

- Producenci w Wielkopolsce zaczynają poważnie rozważać czy wstawić kolejny rzut – są rolnicy, którzy już podjęli decyzję o wycofaniu się z branży - podała Wielkopolska Izba Ronicza.

Firmy tuczu kontraktowego podejmują decyzje o skróceniu łańcucha czyli pominięciu warchlakarni. Prosięta mają bezpośrednio od producenta jechać do tuczarni. Nie wszystkie tuczarnie są jednak przystosowane do odchowu prosiąt. Ograniczenie przemieszczania zwierząt będzie miało kluczowe znaczenie dla zatrzymania wirusa.

Źródło: WIR

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…