Powiatowi Lekarze Weterynarii utrudniają handel krajowymi prosiętami ze stref ASF

30 listopad 2019
(0 Głosów)
Autor 
Gospodarstwa, które prowadzą hodowlę w strefach czerwonych mają utrudnione warunki w sprzedaży prosiąt

Pomimo, że przepisy zezwalają na przemieszczenie zwierząt ze stref czerwonych do niebieskich, czerwonych, żółtych a nawet białych, Powiatowi Lekarze Weterynarii nagminnie zabraniają tych przemieszczeń. Powoduje to ograniczenie w handlu warchlakami i prosiętami z krajowych hodowli - alarmuje Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej.

Gospodarstwa, które prowadzą hodowlę  w strefach czerwonych mają utrudnione warunki w sprzedaży prosiąt. Powoduje to faworyzowanie importerów i producentów z zagranicy.

- Powiatowi Lekarze Weterynarii z powiatów położonych w strefach żółtych lub białych, w naszej ocenie, bezpodstawnie, wstrzymują możliwość legalnych przemieszczeń wewnątrz kraju narażając hodowców na poważne straty - poinformował Aleksander Dargiewicz, Prezes KZP-PTCH.

 

Obawy weterynarzy bez podstaw prawnych
W Decyzji Wykonawczej Komisji z dnia 9 października 2014 r. w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach są jasno określone wymogi, po spełnieniu których można bezpiecznie wysłać zwierzęta z czerwonej strefy do pozostałych (można także wysyłać zwierzęta do dalszej hodowli z niebieskich stref do czerwonych).

- W województwach, gdzie wirus ASF przebywa najdłużej, nie odnotowujemy wiele takich incydentów, jednak Powiatowi Lekarze Weterynarii, w regionach gdzie wirus został stwierdzony stosunkowo niedawno, takie problemy pojawiają się nagminnie. Musi minąć wiele miesięcy, zanim wirus ogarnie większość terenu takiego województwa, aby inspektorzy zaczęli zezwalać na takie przemieszczenia, które kilka miesięcy wcześniej były dla nich niedopuszczalne, pod groźbą aresztu - zauważa Aleksander Dargiewicz.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…