Rumunia jednym z najbardziej perspektywicznych rynków dla grupy CIECH

30 listopad 2019
(0 Głosów)
Autor 
W ostatnich latach rumuńskie rolnictwo przeszło fazę unowocześnienia i konsolidacji gospodarstw Fot. Grupa CIECH

Przejęciu hiszpańskiego dostawcy środków ochrony roślin, firmy Proplan, umożliwiło Grupie CIECH wejście ze swoją ofertą środków ochrony roślin na rynki ponad 50 krajów całego świata. Jednym z ważniejszych rynków, na którym CIECH rozwija swój biznes AGRO jest Rumunia.

Wchodząca w skład Grupy spółka CIECH Sarzyna, dostarcza swoje produkty na około 40 rynków zagranicznych. Jednym z najbardziej perspektywicznych jest Rumunia. Rumuński rynek wyróżnia duże tempo wzrostu. W ciągu ostatnich 10 lat  wzrósł czterokrotnie i w roku 2018 osiągnął wartość 557 milionów euro . Rolnictwo w tym kraju przeszło fazę unowocześnienia i konsolidacji gospodarstw. Umożliwiło to inwestycje w infrastrukturę związaną z przechowywaniem produktów rolnych i możliwości ich eksportu, między innymi poprzez porty przeładunkowe na Dunaju i wybrzeżu Morza Czarnego.

Wszystko to sprawiło, że Rumunia jest obecnie jednym z największych eksporterów płodów rolnych, w tym największym w obszarze kukurydzy. CIECH Sarzyna, dzięki konsekwentnej realizacji podjętej przed kilkoma laty strategicznej decyzji o ekspansji na rynek rumuński, zbudowała już na nim szerokie portfolio 10 produktów. Środki ochrony roślin z Nowej Sarzyny obecne są na kluczowych dla Rumunii uprawach: kukurydzy, słonecznika, zbóż i rzepaku. Spółka oferuje fungicydy oparte na takich substancjach jak azoksystrobina, tebukonazol czy siarka, oraz herbicydy oparte na takich substancjach jak MCPA, chizalofop czy nikosulfuron. CIECH Sarzyna planuje kolejne rejestracje na rok 2020 oraz rozwija swoją sieć dystrybucji na tym perspektywicznym rynku.

- W Rumunii struktura upraw jest podobna do rynku polskiego, co umożliwia sprawną rejestrację naszych produktów. Całkowita powierzchnia upraw polowych to ponad 9 milionów hektarów, podobnie jak w Polsce. Oprócz pszenicy, rzepaku i kukurydzy, w Rumunii dużą popularnością cieszy się słonecznik. Uzyskaliśmy już rejestrację jednego ważnego produktu w tej uprawie, planowane są kolejne. Klienci w Rumunii oczekują wysokiej jakości produktów, cen dopasowanych do ekonomiki produkcji danych upraw umożliwiających eksport produktów rolnych na konkurencyjne rynki globalne oraz niezawodnej logistyki. Wszystkie te kryteria spełnia CIECH Sarzyna – mówi Wojciech Babski, szef biznesu AGRO w Grupie CIECH.

 

Przejęcie firmy Proplan strategicznym krokiem dla Grupy CIECH
Ważnym kamieniem milowym w rozwoju biznesu AGRO Grupy CIECH w skali globalnej, było nabycie całości akcji hiszpańskiej firmy Proplan. Biznes AGRO Grupy oparty jest na dwóch  spółkach działających w segmencie środków ochrony roślin. Hiszpański Proplan prowadzi swoje działania głównie na Półwyspie Iberyjskim, w basenie Morza Śródziemnego (Włochy, Francja, Grecja) oraz w Północnej Afryce – przede wszystkim w Maroku, Algierii i Egipcie. Na swoich macierzystych rynkach iberyjskich dostarcza tamtejszym rolnikom głównie insektycydy stosowane w uprawach owoców cytrusowych oraz herbicydy do zbóż.

W przypadku rynku afrykańskiego są to głównie insektycydy. Kolejnym obszarem, którego znaczenie dla Grupy wzrasta, jest Ameryka Łacińska z Brazylią, Argentyną, Urugwajem i Meksykiem na czele. CIECH Sarzyna, oprócz swojego rynku macierzystego, obsługuje także rejon Europy Środkowej oraz Europę Zachodnią, Wyspy Brytyjskie i Skandynawię. Poza Europą tradycyjnie ważne rynki dla CIECH to Australia, Kanada oraz Daleki Wschód, zwłaszcza Tajlandia i Wietnam.

Rynek środków ochrony roślin będzie się rozwijał
Dostępne analizy potwierdzają, że rynek środków ochrony roślin będzie rósł w stabilnym tempie, ok. 3 proc. rocznie w najbliższych 3-5 latach. Prognozy mówią, że w Europie Zachodniej rynek będzie raczej stabilny, a główny obszar wzrostu to Europa Centralna i Wschodnia. Poza Europą spodziewany najsilniejszy wzrost wystąpi w Ameryce Łacińskiej oraz w niektórych krajach afrykańskich i Dalekiego Wschodu, czyli tam gdzie jest już obecna Grupa CIECH poprzez swoje dwie główne spółki działające w obszarze środków ochrony roślin.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…