Gmina Mosina zakłada łąki kwietne. Dlaczego warto to robić?

27 maj 2020
(0 Głosów)
Autor 
Łąka kwietna Fot. UM Mosina/ Kurier PAP

Gmina Mosina w ramach kampanii #żyjdrowo będzie promowała zakładanie łąk kwietnych. W ubiegłym roku udało się założyć pierwszą taką łąkę.

Obecnie łąka kwietna cieszy się dorodnymi roślinami i coraz większym zainteresowaniem ze strony mieszkańców gminy" - chwali samorząd w komunikacie.

 

Dlaczego warto zakładać łąki kwietne?
Głównym powodem zakładania łąk kwietnych jest próba połączenia wartości użytkowych trawników z wartościami przyrodniczymi trwałych użytków zielonych. Ale o ile rolnik na swojej łące stara się tak gospodarować, aby mieć jak najwięcej roślin cennych jako pasza dla zwierząt, tak łąki zakładane w miastach skupiają się na wartościach estetycznych. Krótko mówiąc, chodzi o to, by było jak najwięcej kwiatów i aby kwiaty te kwitły w możliwie długim okresie.

Kolejnym ważnym powodem zakładania łąk kwietnych jest dbałość o środowisko – na łące znajduje się znacznie więcej gatunków roślin niż na tradycyjnym trawniku, rośliny te stanowią schronienie i bazę pokarmową dla znacznie większej grupy zwierząt.

Ostatnim ważnym powodem są  oszczędności finansowe, które są spowodowane mniejszą ilością zabiegów: koszenia i odchwaszczania. Uzyskujemy wiec zarówno korzyści ekologiczne, jak i ekonomiczne, a wszystko to po to, aby #żyćzdrowo i inwestować w swoje zdrowie.

 

 

Kurier PAP

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…