Nie grozi nam wylesienie tylko wyparcie niektórych gatunków

11 wrzesień 2019
(0 Głosów)
Autor 
Drzewostany złożone z gatunków wrażliwych na zmiany klimatu będą stopniowo zamierać

Zmiany klimatu przyczynią się do zmiany gatunków drzew, które tworzą polskie lasy. Fakt ten nie oznacza, że z lasów zniknie 75 proc. drzew, jak możemy przeczytać w niektórych mediach. Leśniczy już pracują nad przebudowaniem struktury lasów.

Ostatnio głośno zrobiło się o prognozach dotyczących lasów. Media informowały, powołując się na  Polską Akademię Nauk, że w perspektywie kilkudziesięciu lat zniknie 75 proc. drzew.

- Nie grozi nam wylesienie, tylko wyparcie jednych gatunków przez inne, a w konsekwencji rewolucyjna zmiana ekosystemów – podkreśla dr hab. Andrzej M. Jagodziński, dyrektor Instytutu Dendrologii PAN.

 

W lasach pojawią się dęby, butki i klony
Skąd wziął się błąd w doniesieniach medialnych? Ekspert porządkuje najistotniejsze fakty.  Sosna zwyczajna, świerk pospolity, modrzew europejski i brzoza brodawkowata zajmują dziś 75 proc. powierzchni lasów w Polsce. Właśnie te cztery gatunki są najbardziej wrażliwe na globalny wzrost temperatury i jego pośrednie następstwa.

- Postępujące zmiany klimatu sprawią, że wspomniane drzewa zaczną tracić swoje optimum klimatyczne w naszym regionie, a w konsekwencji znikać z polskich lasów. Wraz z nimi wymrą setki gatunków roślin, zwierząt i grzybów. To rewolucyjna zmiana dla ekosystemów i zatrważający scenariusz – tłumaczy Andrzej M. Jagodziński.

Drzewostany złożone z gatunków wrażliwych na zmiany klimatu będą stopniowo zamierać. Leśnicy dostrzegają ten problem nie od dzisiaj. Czy to jednak oznacza, że z lasów zniknie 75 proc. drzew?

 - Nie, jest to zbyt duże uproszczenie. Nie grozi nam wylesianie, tylko drastyczna zmiana szaty roślinnej. Przyroda, ale też leśnicy, będą wprowadzać do lasów gatunki lepiej dostosowane do zmieniających się warunków środowiskowych – prognozuje ekspert.

Leśnicy już dziś przebudowują lasy w Polsce. W miejsce drzewostanów sosnowych czy świerkowych rosnących na żyznych siedliskach wprowadzają np. dęby, buki, lipy i klony, czyli gatunki drzew, dla których te warunki są optymalne

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…