Rodzice martwią się, że ich dzieci będą miały nadwagę

16 czerwiec 2023
(0 Głosów)
Autor 
fot. pexels

 Pomimo ogólnego przekonania, że warzywa i owoce są zdrowe, wciąż niewiele dzieci je te produkty w każdym posiłku. Stosunkowo rzadko też najmłodsi podejmują regularną aktywność fizyczną.

Tymczasem, jak pokazują wyniki badania zrealizowanego na potrzeby kampanii „Jedz owoce i warzywa – w nich największa moc się skrywa!”, niektórzy rodzice, choć mają dużą wiedzę na temat tego, jak dbać o swoje pociechy, martwią się o masę ich ciała.

 

Jak uniknąć u nich nadwagi lub otyłości?


Jak zasady zdrowego stylu życia stosować na co dzień?

Jak zachęcić i motywować do zmiany?


Na te zagadnienia zwracamy uwagę podczas IV edycji kampanii.

 


Znamy zasady zdrowego stylu życia…


Z sondażu przeprowadzonego w ramach kampanii „Jedz owoce i warzywa – w nich największa moc się skrywa!”1 wynika, że rodzice podejmują szereg kroków związanych z odpowiednim odżywianiem swoich pociech - także po to, by zapobiec ich nadwadze lub otyłości. Spośród badanych prawie trzech na pięciu rodziców przyznało, że podaje dzieciom posiłki zawierające owoce i warzywa, a podobny odsetek opiekunów zachęca ich do aktywności fizycznej. Ponad połowa ankietowanych ogranicza słodycze i żywność typu fast food.

 

  

…ale ich nie stosujemy


Respondenci zostali zapytani również o to, jakie wybrane czynności i z jaką częstotliwością wykonywały ich dzieci w ostatnim miesiącu. Okazuje się, że jedynie 1/5 ankietowanych wymieniła aktywność fizyczną, a tylko co 10. rodzic zadeklarował spożywanie warzywa/owocu w każdym z pięciu posiłków dziennie! Aktywnościami wykonywanymi zdecydowanie częściej przez najmłodszych są natomiast: regularne mycie zębów (wg odpowiedzi 45% opiekunów), picie wody (35%) i wysypianie się (28%). Z kolei co czwarty rodzic przyznał, że jego dziecko często korzysta z komputera i innych urządzeń elektronicznych.

 

 


Rodzice i dzieci martwią się o wagę

 

Biorąc pod uwagę rezultaty badania, nie dziwi fakt, iż 1/3 rodziców obawia się, że ich dzieci będą miały nadwagę lub będą otyłe. 16% opiekunów przyznaje, że ich dziecko już jest otyłe lub ma nadwagę. Niepokojące jest również, iż niemal 30% respondentów twierdzi, że o swoją wagę martwią się także same dzieci. - Jako rodzice mamy świadomość tego, co jest ważne dla zdrowia naszych dzieci, jednak dużo trudniej jest nam stosować zasady zdrowego stylu życia na co dzień. Chcemy pokazać rodzicom, jak właściwe odżywianie oraz odpowiednia dawka aktywności fizycznej wpływają na zdrowie, samopoczucie i kondycję fizyczną dziecka, i dlaczego tak ważne jest, by warzywa i owoce były stałym składnikiem wszystkich posiłków, a sport – oczywistym wyborem niemal każdego dnia.\

 

Wspólnie z ekspertami wiele uwagi poświęcimy temu, jak motywować samych siebie oraz nasze dzieci do zmiany nawyków, jak wykorzystać zasady dobrego życia w praktyce i jak wpływać na poprawę samooceny najmłodszych. Jeśli poznamy metody działania i wdrożymy je w życie, zmniejszy się nasz strach o przyszłość najmłodszych. W ten sposób pomożemy również im – mówi Agnieszka Falba-Gałkowska, Dyrektor Biura Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, organizatora kampanii „Jedz owoce i warzywa – w nich największa moc się skrywa!”. Ogólnopolska kampania promocyjno-edukacyjna „Jedz owoce i warzywa – w nich największa moc się skrywa!”, której organizatorem jest Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, sfinansowana jest ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…