Ulubione produkty zbożowe Polaków - sondaż

28 kwiecień 2022
(0 Głosów)
Autor 
fot.pixabay

Choć co piąty Polak rozważyłby eliminację produktów zbożowych z diety z powodu glutenu, to jednak zdecydowana większość z nas (83%) je lubi.


Na stołach Polaków królują pieczywo, makaron i… wyroby cukiernicze Jakie produkty zbożowe jemy najczęściej? Za co je cenimy? Odpowiedzi na te pytania przynoszą wyniki sondażu1 zrealizowanego w ramach kampanii „Glutenowy zawrót głowy – obalamy mity, potwierdzamy fakty”.

 

Pieczywo i makaron wiodą prym


Spośród produktów zbożowych najczęściej na naszym talerzu pojawia się pieczywo. Aż 60% respondentów spożywa je 1-2 razy dziennie, a 13% – nawet częściej. Polacy są też wielkimi miłośnikami makaronu – 40% ankietowanych je go kilka razy w tygodniu.

 

Za mało kaszy, za dużo ciastek?


Jak wynika z sondażu, mocną pozycję zajmują w jadłospisie wyroby cukiernicze. Ponad 1/3 z nas spożywa je kilka razy w tygodniu, a 15% – co najmniej raz dziennie. Sporadycznie na naszym stole gości kasza – niemal połowa badanych zjada ją zaledwie kilka razy w miesiącu. Co ciekawe, również połowa Polaków kilka razy w miesiącu je naleśniki. Rzadziej natomiast uwzględniamy w diecie zbożowe płatki śniadaniowe/musli czy otręby (tych w ogóle nie je co trzeci ankietowany).

 

- Niewątpliwie byłoby lepiej, gdyby w naszej codziennej diecie znalazło się więcej wartościowych produktów zbożowych. Takimi na przykład są kasze, których mamy naprawdę duży wybór. Są nieprzetworzone i zawierają mnóstwo składników mineralnych oraz witamin, podobnie jak otręby
i płatki zbożowe. Nie namawiam do tego, by całkowicie wykluczyć z diety wyroby cukiernicze, ale z całą pewnością należy spożywać je z dużym umiarem – mówi Agnieszka Piskała-Topczewska, specjalista ds. żywienia i ekspert kampanii „Glutenowy zawrót głowy – obalamy mity, potwierdzamy fakty”.

 

Dlaczego jemy zboża


Produkty ze zbóż lubimy przede wszystkim za to, że są sycące i proste w przygotowaniu. Doceniamy też ich walory zdrowotne oraz potencjał kulinarny – możliwość przygotowania wielu różnorodnych potraw.

 


Ogólnopolska kampania promocyjno-edukacyjna „Glutenowy zawrót głowy – obalamy mity, potwierdzamy fakty”, której organizatorem jest Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, sfinansowana jest ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych.

 

Zespół kampanii "Glutenowy zawrót głowy - obalamy mity, potwierdzamy fakty"

 

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…