Odmieniona prasa wielkogabarytowa New Holland Big Baler 1290 High Density

15 maj 2020
(0 Głosów)
Autor 
Konstrukcja prasy jest całkowicie nowa, a jej futurystyczny wygląd wpasowuje się w odmieniony design New Holland fot. New Holland

W pierwszym kwartale br. marka New Holland rozpoczęła produkcję nowej prasy wielkogabarytowej Big Baler 1290 High Density. Jest to model pozwalający na uzyskanie podwyższonego stopnia zgniotu bel prostopadłościennych o wymiarze: 120 cm szerokości, 90 cm wysokości oraz regulowanej długości w zakresie od 100 do 300 cm, co oznacza mniej pracy ze zwożeniem i transportem związanych bel.

 Konstrukcja prasy jest całkowicie nowa, a jej futurystyczny wygląd wpasowuje się w odmieniony design New Holland. W sezonie 2020 dostępna jest wyłącznie wersja z rotorem tnącym 29-nożowym. W kolejnym sezonie ujrzymy model w wersji ze standardowym podawaczem.

 

 Przekładnia na medal 

Za napędzanie tłoka odpowiada uhonorowana srebrnym medalem targów AgriTechnika 2019 przekładnia SmartShift™. Wyeliminowane zostało zjawisko ciężkiego rozruchu maszyny. Operator uruchamia wał WOM i rozpędza go do 850 obr./min – napęd prasy stoi dalej w miejscu. Kiedy uzyskane zostaną zadane obroty przekładnia automatycznie przełącza się z 1 na 2 bieg i na monitorze ukazuje się komunikat aby zwiększyć prędkość WOM do 1000 obr./min przy czym na kole zamachowym prasy osiąga się aż 1440 obr./min. Przekładnia wyposażona jest również w hamulec aby w czasie krótszym niż 10 sekund zatrzymać napęd maszyny. Zastosowanie hamulca zwiększa bezpieczeństwo operatora w warunkach zagrożenia.

 

Wjazd w pokos 

Po wkręceniu maszyny na właściwe obroty, wjeżdżamy w pokos i zbieramy materiał roślinny nowym, 5-rzędowym podbieraczem z żółtymi osłonami palców podbieracza. Osłony są wykonane z polietylenu co zapewnia łagodniejszy przepływ masy oraz powoduje redukcję hałasu podczas pracy tego podzespołu. 

Następnie kolejne porcje materiału roślinnego przekazywane są do komory wstępnej, a dalej pod tłok, który na skutek przyspieszenia koła zamachowego, zyskał dodatkowo 230% więcej energii przekazywanej podczas uderzenia. Kiedy kolejne płatki są doklejane, komora prasy się wypełnia.

 

Najdłuższa w branży

W porównaniu do poprzedniego modelu Big Baler Plus, komora prasy została wydłużona o 56 cm, wynosi obecnie 4,05 m i jest najdłuższa w branży. Za zgniot beli odpowiada specjalnie skonstruowany pierścień utrzymujący ciśnienie za pomocą aż 7 siłowników hydraulicznych dwustronnego działania.

 

Ekologiczne supłacze 

Po uzyskaniu zadanej długości beli, do akcji wkracza zestaw 6 supłaczy nowej generacji LoopMaster™, który nie pozostawia żadnych resztek sznurka na powierzchni beli, ani w okolicy supłaczy. W ten sposób chroni środowisko naturalne, a także hodowane zwierzęta przez spożyciem sznurka polietylenowego. Podczas wiązania beli za jednym ruchem igieł odbywa się zawiązanie drugiego węzła gotowej kostki (Deering knot z odcięciem pierwszej strony sznurka), oraz zawiązanie pierwszego węzła nowo tworzonej kostki (Cormick knot z brakiem odcięcia drugiej strony sznurka, tylko utworzeniem pętli). Dzięki takiemu rozwiązaniu sznurek nie jest odcinany przy drugim węźle ruchu igły, stąd brak resztek sznurka. Ponadto stosowanie pętli w drugim węźle stanowi dodatkowe zabezpieczenie przeciwko rozwiązaniu lub pęknięciu sznurka na beli. Brak resztek sznurka w przypadku owijania 10 tys. bel w ciągu sezonu pozwala na ograniczenie zanieczyszczenia przez 35 kg lub 6 km sznura polietylenowego, co można przeliczyć na około 2200 plastikowych butelek o pojemności 0,5l.

 

Skrętny tandem 

Za trakcję odpowiada w maszynie podwozie typu skrętny tandem, dodatkowo amortyzowany hydraulicznie, na którym montowane jest wysokie ogumienie o rozmiarze 600/55 R26.5. Pozwala to na ograniczenie ubijania gleby poprzez bardzo szeroki kontakt z glebą o powierzchni 2261 cm2 (dla kół 600/55 R26.5). Skrętne koła osi tandemowej umożliwiają również ochronę runi trawy na uwrociach w przypadku zbioru zielonki. Ponadto zawieszenie hydrauliczne umożliwia operatorowi pochylenie maszyny dla niższej wysokości załadunku zapasu szpul sznurka.

 

Automatyczny proces belowania

Magistrala ISOBUS klasy III, w którą wyposażona jest prasa w połączeniu z ciągnikami marki New Holland z przekładnią bezstopniową, umożliwiają operatorowi zautomatyzowanie procesu belowania poprzez system IntelliCruise™. Ciągnik w zależności od obciążenia maszyny będzie zwalniał lub przyspieszał do maksymalnej prędkości wcześniej zdefiniowanej przez operatora. W ten sposób operator skupia się tylko na prowadzeniu maszyny po pokosie i uzyskaniu równomiernego dobicia lewej i prawej krawędzi bel, według wskazań wyświetlanych na monitorze pozwalając przy tym samym systemowi elektronicznemu dopasować prędkość roboczą w zależności od obciążenia prasy.

 

 Doposażenie maszyny 

Możliwe jest również opcjonalne doposażenie maszyny w wagę montowaną na pochylni bel – ActiveWeight™ z dokładnością około +-1%. Użytkownikom pragnącym znać aktualny poziom wilgotności bel proponowany jest wilgotnościomierz działający na zasadzie rezystencji z dokładnością do +-1,5%.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…