Wydrukuj tę stronę

Rekordowe zbiory zbóż w 2020 r.

24 grudzień 2020
(0 Głosów)
Autor 
Większe są również zbiory kukurydzy na ziarno Fot.zycierolnika.pl

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poinformował, że krajowe zbiory zbóż w 2020 r., pomimo suszy rolniczej trwającej od kwietnia do połowy maja, wzrosły do rekordowego poziomu.

Jak tłumaczy Biuro Analiz i Strategii KOWR wzrost zbiorów wynikał z lepszych plonów, gdyż powierzchnia zasiewów była zbliżona do notowanej rok wcześniej, tj. około 7,9 mln ha. Według GUS tegoroczne zbiory zbóż ogółem (łącznie z kukurydzą, gryką i prosem) osiągnęły poziom 33,5 mln ton, o 16% wyższy od zbiorów w 2019 r.

Zbiory zbóż podstawowych z mieszankami ukształtowały się na poziomie 29 mln ton, o 16% wyższym od uzyskanych w 2019 r. Wzrost zbiorów dotyczył wszystkich rodzajów zbóż. Pszenicy zebrano 12 mln ton (o 9% więcej niż w 2019 r.), jęczmienia – 3,8 mln ton (o 14% więcej), a żyta – 3,1 mln ton (o 25% więcej).

Większe są również zbiory kukurydzy na ziarno. GUS wstępnie szacuje, że zbiory tego zboża w 2020 r. wyniosły 4,3 mln ton i były o ponad 16% wyższe niż przed rokiem.

Powierzchnia zasiewów bez zmian
Powierzchnię zasiewów zbóż ozimych pod zbiory w 2021 r., podobnie jak przed rokiem, GUS ocenił na 4,3 mln ha. Stan zasiewów ozimin, tj. mieszanek zbożowych, żyta, jęczmienia i pszenżyta przed wejściem w stan zimowego spoczynku był nieco lepszy od ubiegłorocznego, natomiast pszenicy nieco słabszy.

Redakcja

Ostatnie od Redakcja

Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…