Wydrukuj tę stronę

Pomidorowe żniwa są w pełni

28 sierpień 2020
(0 Głosów)
Autor 
Zbiór pomidorów gruntowych odbywa się w głównie ręcznie

W południowej Wielkopolsce trwają tzw. żniwa pomidorowe. Problemem dla plantatorów jest brak rąk do pracy, w związku czym coraz więcej gospodarstw inwestuje w kombajny sprowadzane głównie z Włoch.

- Producenci pomidorów gruntowych zrzeszeni w Spółdzielczej Grupie Producentów Owoców i Warzyw dla Przetwórstwa w Krobi, która dostarcza surowiec do zakładu w Pudliszkach to rolnicy z powiatu rawickiego, gostyńskiego i krotoszyńskiego. Prawie dwustu plantatorów uprawia pomidory gruntowe na ok. 1 000 ha. Skup surowca przez zakład HJ Heinz Pudliszki odbywa się codziennie przez całą dobę. Zakład w ciągu jednego dnia przerabia 600 ton pomidorów – informuje Michał Pawliczuk z W    wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Zbiór pomidorów gruntowych odbywa się w głównie ręcznie, jednak brak rąk do pracy wymusza wprowadzanie także zbioru mechanicznego. Coraz więcej gospodarstw decyduje się na zakup specjalnych kombajnów sprowadzanych z Włoch.

Niższe zbiory i produkcja na granicy opłacalności
Plantatorzy szacują, że plony będą niższe o ok. 20 – 30 % w porównaniu z rokiem ubiegłym. Zimne czerwcowe noce sprawiły, że plantacje zostały porażone przez zarazę ziemniaka i alternariozę. Warunki klimatyczne spowodowały także słabsze zawiązywanie owoców.

- Taki spadek plonów oznacza niejednokrotnie produkcję na granicy opłacalności. Od kilku lat cena pomidorów gruntowych dla przetwórstwa oscyluje w granicach 40 gr za kilogram. Przy ciągle rosnących kosztach nasion, środków do produkcji oraz kosztach zbioru (8 – 10 gr za kg), a także dużej podaży pulpy pomidorowej z Ukrainy, opłacalność produkcji pomidorów gruntowych ciągle spada – dodaje Michał Pawliczuk.

Coraz częściej producenci pomidorów, aby podratować swój budżet sprzedają pomidory na giełdach rolno-spożywczych, targowiskach i bezpośrednio w gospodarstwach rolnych, gdzie ceny kształtują się od 1,5 – 3 zł za kg.

 

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: WIR

Redakcja

Ostatnie od Redakcja

Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…