Leśna zima nie taka spokojna jak się wydaje

12 grudzień 2020
(0 Głosów)
Autor 
Uwaga na dziki, jelenie i żubry – możemy spotkać je zimą w lesie

Spokój w lesie zimą to tylko pozory. Wśród drzew, na śniegu widoczne są ślady żerowania zwierząt.

Prawdą jest, że większość zwierząt, szczególnie owadów, zapadła w sen zimowy. W lesie nie panuje jednak całkowita cisza. Aktywność wśród gałęzi drzew wykazują jedynie niektóre gatunki ptaków pozostających u nas na zimę - mysikróliki, sikorki bogatki i modre, ubogie oraz sosnówki, a także blisko z sikorami spokrewnione raniuszki.

W zimowym lesie zaobserwować można również ptaki, których nie było tu latem i jesienią. Przylatują do nas z północy mało płochliwe jemiołuszki oraz myszołowy włochate.
Prawdziwe zamieszanie wśród ośnieżonych drzew wywołuje donośny odgłos żerujących dzięciołów. Charakterystyczne dźwięk rozchodzi się po całej kniei na skutek rezonowania pni drzew, w których ptaki te poszukują i z których wydłubują larwy owadów. Najczęściej stuka dzięcioł duży. Możemy spotkać również jego kuzynów - dzięcioła czarnego, zielonego oraz inne gatunki zamieszkujące Puszczę Białowieską.

Uwaga na dziki, jelenie i żubry
Zimą w lesie i poza nim szukają pożywienia dziki, jelenie i żubry, które możemy spotkać na swojej drodze. Jeśli zwierząt nie zaobserwujemy bezpośrednio, to na pewno spotkamy ślady ich aktywności.

Odarte z kory młode sosny, ślady siekaczy na gładkiej korze świerka i okorowane drewno sosnowe świadczą o żerowaniu jeleni. Takie uszkodzenia drzew, nazywane przez leśników spałowaniem, są wynikiem wzmożonego zapotrzebowania jeleni na znajdujące się w korze garbniki, wapno i fosfor, a także sole mineralne potrzebne do budowy poroża i kośćca oraz zachowania równowagi biochemicznej organizmu.

Zobacz również >> Słownik śnieżnych pojęć dla leśnych spacerowiczów

 

Tropienie śladów na śniegu
Tropy zwierząt dają nam pojęcie o zimowym życiu lasu. Mamy okazję, o wiele lepszą niż latem, bawić się w tropicieli i uczyć się odczytywania krok po kroku zachowań mieszkańców lasu, od wyruszenia na żer, aż po ukrycie się w ostoi. Dosyć łatwo można odnaleźć tropy jelenia, sarny i dzika, a bywa, że łosia, żubra, wilka czy rysia.
Warto odwiedzić las zimową porą i doświadczyć jego piękna. Okaże się wtedy, że nie cała przyroda zapadła w głęboki sen.

 

 

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: Lasy Państwowe

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…