Resort rolnictwa ugina się pod naciskami rolników. Jakie zmiany proponuje w „Piątce dla zwierząt”?

13 październik 2020
(0 Głosów)
Autor 
Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej Fot. Krystian Maj KPRM

Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister rolnictwa Grzegorz Puda przedstawili proponowane zmiany w ustawie o ochronie zwierząt.

Jakie zmiany w ustawie planuje wprowadzić resort rolnictwa pod naciskiem rolników?
Zakaz uboju rytualnego nie ma dotyczyć drobiu. Zdaniem ministertwa rolnictwa hodowcy bydła mają wiele różnych form wsparcia w przeciwieństwie do hodowców drobiu i dlatego w przypadku tych ostatnich ubój rytualny został utrzymany. Przepisy dotyczące uboju rytualnego oraz farm zwierząt futerkowych mają wejść w życie od 1.01.2022 r. Ministerstwo rolnictwa planuje także opracować system odszkodowań dla branży rolniczej.

Zobacz również >> Protest rolników 30 września. „Łapy precz od Rolników i Myśliwych”

– Jesteśmy odpowiedzialni za wszystko, co nas otacza i powinniśmy kształtować warunki hodowli w taki sposób, żeby wspierać rolnictwo polskie w jego rozwoju. Nowoczesne państwa XXI wieku nie muszą skazywać zwierząt na cierpienie – powiedział premier Morawiecki i zapewnił, że wszystkie głosy, które padły w debacie są bardzo wartościowe, a wiele z nich zostało wziętych pod uwagę, żeby znaleźć złoty środek między dobrostanem zwierząt, a sytuacją gospodarstw rolnych.

- Nie chcemy odejść od podstawowego warunku, jakim jest humanitarne traktowanie zwierząt, ale mamy też świadomość, że rolnictwo funkcjonuje dzisiaj w pewnym określonym kształcie i chcemy, żeby zmiany odpowiadały jednocześnie na kilka potrzeb – podkreślił premier.

Państwowa Inspekcja Ochrony Zwierząt ma pomóc hodowcom
Premier zapowiedział powołanie Państwowej Inspekcji Ochrony Zwierząt, która jako jedyna będzie prawo do weryfikowania sposobu chowu, hodowli i traktowania zwierząt. Kontrolować gospodarstwa będą mogli jedynie eksperci tej inspekcji.
– Żadna osoba, która nie reprezentuje państwa polskiego nie będzie mogła sama weryfikować stanu chowu czy hodowli zwierząt. Pozostawiamy również możliwość uboju drobiu w taki sam sposób jak dotychczas –  zapewnił Prezes Rady Ministrów.

Głos rolników jest ważny
Minister Grzegorz Puda podkreślił, że z punktu widzenia resortu rolnictwa przedstawione zmiany są o tyle istotne, że uwzględniają głosy rolników. Poinformował, że w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi została powołana specjalna komisja, która od zeszłego piątku pracuje nad przygotowaniem systemu rekompensat.

– Chcemy, żeby rekompensaty dotyczyły osób, które rzeczywiście tracą zyski z powodu wprowadzenia ustawy, przede wszystkim przedsiębiorców i rolników – podkreślił szef resortu rolnictwa.
Minister zwrócił uwagę, że hodowcy bydła mają wiele różnych form wsparcia w przeciwieństwie do hodowców drobiu i dlatego w przypadku tych ostatnich ubój rytualny został utrzymany.

 

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: MRiRW

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…