W lasach trwa rykowisko. Jelenie mogą atakować

12 wrzesień 2020
(0 Głosów)
Autor 
Podczas rykowiska zwierzęta mogą zachowywać się inaczej niż w pozostałych okresach roku

Grzybobranie nie zawsze bywa idealnym sposobem na odstresowanie i spędzenie miłego czasu w spokojnej atmosferze, tym bardziej jeżeli w lesie trwa rykowisko. Policjanci z Górowa Iławeckiego interweniowali w związku ze zgłoszeniem, z którego wynikało, że jeleń zaatakował w lesie czworo grzybiarzy. Poturbowany został jeden z mężczyzn.

W lasach rozpoczął się już festiwal miłości ogłaszany rykiem jeleni. Podczas rykowiska zwierzęta mogą zachowywać się inaczej niż w pozostałych okresach roku. Dodatkowo od 21 sierpnia trwa sezon łowiecki na byki. Od 1 września można również strzelać do łań i cieląt. Również z tego względu powinniśmy zachować szczególną ostrożność wchodząc do lasu.

Są już pierwsi grzybiarze, którzy doświadczyli buzowania hormonów u tych majestatycznych zwierząt. W środę 09.09.2020 przed godz. 11:00 policjanci z Górowa Iławeckiego interweniowali w związku z niecodzienną sytuacją, do której doszło w lesie w okolicy Kamińska. Policję wezwała kobieta, która z rodziną i sąsiadem zbierała grzyby. W pewnym momencie całą grupę grzybiarzy niespodziewanie zaatakował jeleń.

- Kobiecie, jako pierwszej udało się uciec przed zwierzęciem, wybiec z lasu i wezwać pomoc. Agresywne zwierzę nie dawało za wygraną i atakowało kolejne osoby, nie pomagał hałas i odwracanie jego uwagi na różne sposoby. W pewnym momencie rozwścieczony jeleń skierował swoją agresję w kierunku 56–latka i przeciągnął go kilkanaście metrów po ziemi. Z pomocą mężczyźnie przyszedł 55–letni sąsiad zaatakowanego i scyzorykiem ugodził jelenia w kończynę, dopiero wówczas zwierzę uciekło w głąb lasu - relacjonują policjanci, którzy brali udział w akacji.

Poturbowany 56–latek został zbadany przez zespół pogotowia ratunkowego. Na szczęście nie doznał poważnych obrażeń i nie wymagał hospitalizacji.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu
Wchodząc do lasu należy być świadomym tego, że jest on domem dla wielu dziko żyjących zwierząt i przez niektóre z nich możemy być potraktowani jak intruzi. Dlatego zadbajmy o swoje bezpieczeństwo, nie podchodźmy bliżej do napotkanych zwierząt, nie prowokujmy ich i nie próbujmy odganiać.

 

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: Policja Warmińsko-Mazurska

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…