Kolejne cietrzewie opuściły woliery

09 wrzesień 2020
(0 Głosów)
Autor 
Cietrzew Fot. P. Słowiński

Razem z 40 młodymi ptakami do nadleśnictwa przywieziono także dwie kury. Przed wpuszczeniem do woliery od ptaków pobrano próbki do badań parazytologicznych, bakteriologicznych oraz mikologicznych. Cietrzewie również zostały zaobrączkowane i pobrano od nich materiał genetyczny (pióra), aby poznać ich profil genetyczny.

Cietrzewie pod specjalnym nadzorem
Woliery adaptacyjne oraz ptaki, tak jak w ubiegłym roku, mają całodobowy nadzór. Natomiast ośmiu cietrzewiom założono nadajniki telemetryczne, dzięki którym możliwe będzie prowadzenie obserwacji ich przemieszczania się w terenie. W przyszłym roku leśnicy z tego wrocławskiego nadleśnictwa również planują wsiedlić 40 cietrzewi.

Gdzie jeszcze wsiedlano cietrzewie?
Ptaki wsiedlano także do nadleśnictw Ruszów i Jedwabno (pochodziły one z  Ośrodka Hodowli Cietrzewia Nadleśnictwa Spychowo). Z ośrodka tylko w tym roku rodzinne stada pojechały do Borów Dolnośląskich do Nadleśnictwa Ruszów oraz Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej (Nadleśnictwo Jedwabno).

Cietrzew jest kurakiem, który ze względu na znaczny spadek liczebności w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat został uznany za gatunek zagrożony wyginięciem i wpisany do „Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt”. Obecnie w Polsce na wolności żyje zaledwie 400-500 osobników.  Jednym ze sposobów zachowania wolno żyjącej populacji jest własnie wsiedlanie.

W 2019 r. w nadleśnictwach Ruszów oraz Szklarska Poręba wypuszczono 59 ptaków, z czego 17 to cietrzewie pochodzące z odłowów w Szwecji oraz młode cietrzewie pochodzące z hodowli wolierowej.

 

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: LP

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…