Płot na granicy województw pomoże zatrzymać ekspansję ASF

07 wrzesień 2020
(0 Głosów)
Autor 
Główny Lekarz Weterynarii Fot. WETGIW

Na granicy województwa podkarpackiego i małopolskiego ma powstać ogrodzenie, które będzie zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa ASF w tym rejonie. Prace mają ruszyć 15 września.

Efektem konsultacji Głównego Lekarza Weterynarii z Wojewódzkim Sztabem Kryzysowym województwa świętokrzyskiego było podjęcie decyzji o zbudowaniu ogrodzenia z siatki o długości ponad 100 km, które ma za zadanie zminimalizować ryzyko przeniesienia ASF w świętokrzyskie.

- Naturalną granicą dla dzików wydaje się duża rzeka, ale dziki doskonale pływają. Jeśli będą płoszone, straszone lub będą poszukiwać pożywienia to pokonają Wisłę – powiedział Główny Lekarz Weterynarii, Bogdan Konopka, w reportażu TVP Kielce z dnia 4 września.  

Płot powstanie na granicy województwa podkarpackiego i świętokrzyskiego i będzie umiejscowiony w sąsiedztwie drogi krajowej nr 79, drogi wojewódzkiej nr 777 i torów kolejowych linii hutniczo-siarkowej (LHS). Pierwsze prace mają się rozpocząć już 15 września.

Budowa ogrodzenia jest kluczowa dla ograniczenia przenikania dzików na teren województwa świętokrzyskiego. Każde ognisko ASF świń to olbrzymie straty finansowe a dziki są naturalnym rezerwuarem wirusa ASF.

 

 

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: WETGIW

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…