Koszenie łąk i nieużytków powinno się odbywać we wrześniu

02 wrzesień 2020
(0 Głosów)
Autor 
Przesunięcie terminu koszenia spowoduje rozsiewanie ich na lata następne

Polski Związek Pszczelarski zaapelował do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz do Ministra Środowiska o stworzenie odpowiednich zapisów prawnych, które przesuną obowiązek koszenia łąk i nieużytków na miesiąc wrzesień. Decyzja ta ma pomóc w ochronie zapylaczy.

Przedwczesne koszenie łą i nieużytków sprawia, że wiele owadów zapylających, w tym pszczoły, nie mogą właściwie przygotować się do zimowli. Na takich obszarach rośnie nawłoć, zioła i inne rośliny stanowiące bogatą bazę pożytkową dla zapylaczy. Przesunięcie terminu koszenia (po przekwitnięciu roślin) spowoduje rozsiewanie ich na lata następne. Dotyczy to również roślin chronionych, a występujących sporadycznie na takich obszarach.

Związek uważa, że taka zmiana będzie znaczącym elementem długofalowych i długotrwałych działań na rzecz poprawy jakości środowiska naturalnego w zakresie dogodnych warunków do egzystencji owadów zapylających oraz lepszego funkcjonowania pszczelarstwa w Polsce.

 

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: PZP

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…