Rolnik na kwarantannie – co zrobić ze zwierzętami?

24 kwiecień 2020
(0 Głosów)
Autor 
Zasady i warunki kwarantanny określane są przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej

W sytuacji, kiedy rolnik zostaje objęty kwarantanną z powodu COVID-19 i nie jest w stanie zapewnić opieki zwierzętom powinien zgłosić to do urzędu gminy.

Samorząd rolniczy zwrócił się do ministerstwa rolnictwa w kwestii problemów związanych z prowadzeniem produkcji zwierzęcej w okresie objęcia rolnika kwarantanną z powodu COVID-19. W odpowiedzi zwrotnej resort rolnictwa poinformował, że w przypadku, kiedy rolnik zostanie objęty kwarantanną lub podlega hospitalizacji z powodu COVID-19 i nie jest w stanie zapewnić opieki zwierzętom, za które jest odpowiedzialny, taki fakt powinien być zgłoszony do urzędu gminy.


Rada gminy określa, w drodze uchwały, corocznie do dnia 31 marca, program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt. W programie tym wskazywane jest m.in. gospodarstwo rolne w celu zapewnienia miejsca dla zwierząt gospodarskich.


W związku z pandemią COVID-19 może jednak dojść do sytuacji, gdy gminy nie będą w stanie wypełnić nałożonych na nie obowiązków, jeżeli problem będzie dotyczył większej liczby rolników objętych kwarantanną. W takiej sytuacji nie bez znaczenia pozostaje mobilizacja do wspólnego działania oraz wzajemna pomoc i wsparcie organizowane na poziomie lokalnym.


Czytaj również >> Kwestia opieki nad zwierzętami podczas kwarantanny nadal budzi wątpliwości


Zasady i warunki kwarantanny określane są przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…