Wydrukuj tę stronę

Handel lekarstwami dla zwierząt w internecie musi zostać zlikwidowany

21 wrzesień 2019
(0 Głosów)
Autor 
Wysyłkowa sprzedaż produktów leczniczych weterynaryjnych stanowi poważne naruszenie

Sprzedaż wysyłkowa produktów leczniczych weterynaryjnych stanowi poważne naruszenie obowiązujących zasad prowadzenia obrotu produktami leczniczymi. Stanowi także zagrożenie dla zdrowia i życia zwierząt.

Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka w specjalnym komunikacie podziękował za liczne zgłoszenia przekazane do Głównego Inspektoratu Weterynarii, które dotyczą nielegalnych ofert sprzedaży produktów leczniczych weterynaryjnych.

Wśród oferowanych do sprzedaży leków weterynaryjnych znajdują się zarówno produkty posiadające kategorię dostępności „wydawany z przepisu lekarza - Rp”, jak również te, które nie posiadają pozwolenia na dopuszczenie do obrotu w Polsce i nie mogą być stosowane w leczeniu zwierząt w Polsce.

Zgodnie z ustawą Prawo farmaceutyczne wysyłkowa sprzedaż produktów leczniczych weterynaryjnych stanowi poważne naruszenie obowiązujących zasad prowadzenia obrotu produktami leczniczymi. Należy pamiętać, że sprzedaż w tej formie stanowi również bardzo duże zagrożenie dla zdrowia i życia zwierząt oraz zdrowia publicznego.

Osoby nielegalnie wprowadzające produkty lecznicze weterynaryjne do obrotu powinny liczyć się z poważnymi konsekwencjami prawnymi.

Administratorzy portali współpracują z Inspekcją Weterynaryjną i każdorazowo po zgłoszeniu nielegalnej działalności, usuwają oferty sprzedaży, które niestety po kilku dniach pojawiają się ponownie.

Aktualny  wykaz dopuszczonych do obrotu w Polsce produktów leczniczych weterynaryjnych jest dostępny pod linkiem: http://bip.urpl.gov.pl/pl/biuletyny-i-wykazy/urzędowy-wykaz-produktów-leczniczych

Redakcja

Ostatnie od Redakcja

Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…