Żniwa i braki żywca wieprzowego na rynku unijnym

06 sierpień 2019
(0 Głosów)
Autor 
Eksporterzy unijni widzą szansę w kolejnej fali zakupów wieprzowiny przez Chiny Fot. zycierolnika.pl

Podaż tuczników na rynku unijnym jest niska w wyniku panujących upałów w większości krajów. Trwające żniwa stały się dla rolników priorytetem. Sprzedaż świń zeszła na drugi plan. Eksporterzy unijni liczą na kolejną falę zakupów wieprzowiny przez Chiny.

Również ograniczenia w transporcie zwierząt spowodowały, że tuczników zaczęło brakować na rynku nie tylko w krajach południowych naszego kontynentu, ale również Europie Centralnej. Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej  podał, że wzrosty cenowe po 5 centów w dwóch kolejnych notowaniach na niemieckiej małej giełdzie odzwierciedlają braki surowca na rynku. W 31 tygodniu niewielkie wzrosty zanotowano w Belgii (+2₵/kg) i Francji (+1₵/kg) – informuje ISN.

Według notowań VEZG cena tuszy wieprzowiny w ostatnim dniu lipca br. w Niemczech wzrosła o 4 centy do wysokości 1,78 €/kg w stosunku do poprzedniego tygodnia. Wzrosty cen w Niemczech z pewnością pociągną za sobą podwyżki w krajach sąsiednich, w tym w Polsce o 15-20 groszy na kilogramie wbc.

Eksporterzy unijni widzą szansę w kolejnej fali zakupów wieprzowiny przez Chiny, gdzie produkcja wieprzowiny spada w związku z rozprzestrzeniającym się wirusem ASF. Malejąca podaż wieprzowiny oddziałuje w kierunku wzrostu cen na rynku chińskim. Cena żywca wieprzowego w Chinach od stycznia 2019 do końca lipca wzrosła do 19,06 juanów /kg (+55,8%).

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…