Długowieczność mieszańców międzyrasowych to mit

08 grudzień 2018
(0 Głosów)
Autor 
Mieszaniec Fot.PFHBiPM

Mieszańce międzyrasowe (MM) żyją krócej w Polsce niż krowy rasy holsztyńsko-fryzyjska (PFH-HO) - poinformowała Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

PFHBiPM przedstawiła swój punkt widzenia na temat walorów mieszańców międzyrasowych, który odbiega od ogólnie przyjętych pochlebnych opinii na temat ich długowieczności.  

-  Zapewne przy zachowaniu właściwej praktyki hodowlanej, to nie tylko mieszańce mają się lepiej ale również krowy w czystości rasy potrafią odwdzięczyć się wysokimi walorami użytkowymi. Jednak mit, że mieszańce są zdrowsze i żywotniejsze, przez co żyją dłużej nie do końca znajduje potwierdzenie. Na podstawie danych z PFHBiPM wynika, że jest inaczej. Warto, żeby hodowcy poznali te obiektywne fakty. Długowieczność wyrażona jest w latach produkcji (nie w laktacjach) - poinformował Krzysztof Gałązka z PFHBiPM.

 

Niższa wydajność życiowa mieszańców
Bardzo istotny wskaźnik ekonomiczny, jakim jest wydajność życiowa również nie jest zachwycający. Mieszańce są wcześniej brakowane z hodowli niż krowy rasy PHF-HO.

- To daje do myślenia. Ale skoro żyją krócej, to także życiowa produkcja musi być niższa - podsumowuje Krzysztof Gałązka.

11

22Analizy PFHBiPM

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…