Niewielu Polaków wie co oznacza skrót ASF

19 czerwiec 2018
(0 Głosów)
Autor 
90 proc. dorosłych mieszkańców naszego kraju nie wie co oznacza skrót ASF

Jak wynika z badań IMAS Agri , 90 proc. dorosłych mieszkańców naszego kraju nie wie co oznacza skrót ASF. Z rozpoznawalnością skrótu lepiej radzą sobie mieszkańcy obszarów, na których stwierdzono ogniska tej choroby.

W doniesieniach medialnych na temat Afrykańskiego Pomoru Świń pojawia się często trzyliterowy skrót ASF. Pochodzi on od angielskiej nazwy tej choroby - African Swine Fever. Z badań ankietowych przeprowadzonych przez IMAS Agri w marcu 2018 roku wynika co prawda, że większość Polaków słyszała o tej chorobie, jednak aż 90 proc. dorosłych mieszkańców naszego kraju nie wie, co on oznacza.

Czym jest właściwie ASF?

ASF to groźna, zakaźna oraz zaraźliwa choroba wirusowa świń oraz dzików. Choroba nie zagraża życiu i zdrowiu człowieka. Jednak ze względu na wysoką śmiertelność zwierząt, powoduje znaczne straty w gospodarce rolnej. Co pewien czas ten temat jest poruszany w mediach ogólnopolskich, więc nic dziwnego, że o chorobie słyszało aż 75 proc. Polaków.

Rozpoznawalność ASF powiązana jest z miejscem zamieszkania

Inaczej jest ze skrótem ASF - tylko 10 proc. ankietowanych potrafiło podać jego właściwą definicję, a jego rozpoznawalność powiązana jest miejscem zamieszkania. Zdecydowanie lepiej radzą sobie mieszkańcy wschodniej i centralnej Polski, czyli tam gdzie częściej występują ogniska choroby. W województwie podlaskim rozpoznawalność skrótu ASF sięga 30 proc., a w lubelskim – 23 proc. Z kolei najmniejsza rozpoznawalność skrótu jest w województwie pomorskim (4 proc.).

– Im bliżej źródła zagrożenia, tym lepsza rozpoznawalność choroby. W tym przypadku oznacza znajomość skrótu, który stosowany jest zamiennie z pełną jej nazwą. Osoby niezainteresowane tematem, a jest ich więcej w województwach oddalonych od ognisk choroby, ich nie łączą – twierdzi Marcin Piwowarczyk, badacz z Instytutu IMAS International.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…