Ustawa o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych – zajdą zmiany

10 maj 2018
(0 Głosów)
Autor 
Kary za nieprzekazanie do KOWR informacji o ilości skupionego mleka będą wymierzali dyrektorzy terenowych oddziałów KOWR

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych. Kary za nieprzekazanie do KOWR informacji o ilości skupionego mleka będą wymierzali dyrektorzy terenowych oddziałów KOWR.

Przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi projekt ustawy o zmianie ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych został przyjęty przez Radę Ministrów.

 

Jakie zmiany zajdą w organizacji rynku mleka?

Zgodnie z treścią noweli ustawy, kary za nieprzekazanie do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa informacji miesięcznych o ilości skupionego mleka przez podmioty skupujące ten surowiec będą wymierzali dyrektorzy terenowych oddziałów KOWR. Obecnie kary te wymierzają dyrektorzy oddziałów regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. To najważniejsza zmiana wprowadzona tą nowelą ustawową.

Zmiana ta jest uzasadniona, ponieważ podmioty skupujące mleko przekazują informacje miesięczne o ilości skupionego mleka KOWR, a ponadto instytucja ta kontroluje te podmioty pod kątem wywiązywania się z tego obowiązku i jest upoważniona do przekazywania Komisji Europejskiej zbiorczych informacji o ilości skupionego mleka w danym miesiącu.

Kary pieniężne na podmioty skupujące mleko za nieprzekazanie informacji o zaprzestaniu skupu tego surowca dyrektorowi generalnemu KOWR będą nakładały właściwe organy KOWR (obecnie jest to kompetencja ARiMR).

 

Wydanie świadectw autoryzacji zakładów produkcyjnych, chłodni i magazynów

Z kolei opracowywaniem wniosków o wydanie świadectw autoryzacji zakładów produkcyjnych, chłodni i magazynów, które będą udostępniane na stronach internetowych ARMiR i KOWR zajmie się Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (obecnie robi to KOWR). Przewidziano także zastąpienie w tych wnioskach numeru w centralnym rejestrze przedsiębiorców numerem w ewidencji producentów. Ponadto doprecyzowano właściwość miejscową organów upoważnionych do przeprowadzania kontroli uznanych organizacji producentów i ich zrzeszeń, uznanych organizacji międzybranżowych i podmiotów skupujących mleko.

Nowe regulacje mają obowiązywać po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…