Wydrukuj tę stronę

Zasady bezpieczeństwa podczas ferii zimowych

09 styczeń 2021
(0 Głosów)
Autor 
Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych to podstawa

Dzięki zmianie rozporządzenia małoletni do 16 roku życia mogą przemieszczać się bez opieki osób dorosłych, aby móc skorzystać z wypoczynku na świeżym powietrzu.

Dlatego ważne wskazówki dotyczące wypoczynku na dworze warto znać!

Najważniejszą zasadą jest to, że nie wolno wchodzić na zamarznięte akweny wodne takie jak stawy, sadzawki, jeziora i rzeki. Bez względu na to, jak duży jest mróz i jak gruby jest lód, zabrania się wchodzenia na lód. Nigdy bowiem nie wiemy w jakich miejscach pokrywa lodowa jest słabsza, bądź przepływają pod nią nurty wodne, które sprzyjają załamaniu się lodu.

Jeśli człowiek wpadnie pod lód i nie otrzyma w porę odpowiedniej, fachowej pomocy, nie uratuje się sam. Wpadnięcie bowiem do lodowatej wody, szok termiczny i chaotyczne ruchy, mogą szybko spowodować śmierć człowieka. W takich przypadkach może nawet zwykła gałąź, która służy jak przedłużenie ramienia, czy szalik, okażą się pomocne. Zbliżając się do tonącego, nie idziemy po lodzie, a czołgamy, po to, by równomiernie rozłożyć ciężar ciała. Zwiększa to szanse na ratunek. Gdy widzisz sytuację, że załamał się pod kimś lód, jak najszybciej powiadom SŁUŻBY RATUNKOWE!

Policjanci przypominają o podstawowych zasadach zabaw zimowych:

1. Zjeżdżać na sankach można tylko ze wzniesień i górek z dala od jezdni. W innym przypadku grozi to wypadkiem drogowym.

2. Ślizgawek nie wolno urządzać na ulicach, czy chodniku. Niesie to za sobą poważne zagrożenie dla ludzi.

3. Zabawa w śnieżki powinna być przemyślana. Bawimy się tak, aby samemu sobie nie zrobić krzywdy oraz innym. Nie może także ucierpieć mienie. Nikt przecież nie cieszyłby się, gdyby od śnieżki uszkodził się samochód, czy zostałaby wybita szyba w oknie. Uwaga, śnieżne kulki nie mogą zawierać kawałków lodu, kamieni i patyków.

W tym roku również kontynuowana jest akcja pod nazwą „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”. W ramach tego projektu dla dzieci i młodzieży do 16. roku życia trwa konkurs plastyczno-filmowy pod nazwą „Śnieżny dekalog”. Materiały informacyjno-edukacyjne oraz przydatne linki i pliki do pobrania znajdują się na stronie internetowej Policji. Tematem konkursu jest zobrazowanie Dekalogu Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Prace można nadsyłać do 5 marca 2021 roku.

Więcej informacji: https://policja.pl/pol/bezpieczenstwo-na-stoku/konkurs/28400,Konkurs-plastyczno-filmowy-SNIEZNY-DEKALOG.html

Źródło: kujawsko-pomorska.policja.gov.pl

Redakcja

Ostatnie od Redakcja

Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…