Pandemia zmieniła nawyki konsumentów. Jak i gdzie nabywamy owoce i warzywa?

02 październik 2020
(0 Głosów)
Autor 
Polacy częściej niż wcześniej planują zakupy

Badania konsumpcji warzyw i owoców wykazały, że pandemia zmienia proces zakupów.  Polacy są mniej skłonni do robienia zakupów pod wpływem impulsu. Nie chcą też marnować żywności.

W ramach „Narodowych badań konsumpcji warzyw i owoców”, realizowanych są przez Kantar Polska dla Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw, udało się określić etapy, ulubione miejsca, kryteria oceny warzyw i owoców oraz same zakupy.

Zaplanowane zakupy
Epidemia koronawirusa spowodowała, że zakupy owoców i warzyw są coraz częściej planowane. Robienie listy zakupów związane jest także z oszczędnością i niechęcią do marnowania żywności. Podczas epidemii konsumenci zaczęli lepiej planować zakupy, tak, aby zmniejszyć ilość wizyt w sklepie i skrócić czas spędzony na zakupach.

- Większość osób ma pewien zestaw warzyw i owoców, które „muszą być w domu”. Warto jednak podkreślić, że warzywa i owoce często kupowane są także pod impulsu, gdy coś się podczas zakupów spodoba - mówi Agata Zadrożna , Kantar Polska.

 

Wybór miejsca zakupów
- Zakupy najchętniej robimy koło domu lub po drodze. Teoretycznie preferujemy bazarki, często rezygnujemy z nich z braku czasu lub dlatego, że nie ma ich w pobliżu. Największą zaletą targów i zakupem zakupu oraz wiara, że ​​sprzedawane produkty są uprawiane przez sprzedawcę lub jego rodzinę. Rosnące znaczenie dla kupujących ma wiedza skąd pochodzi, w warunkach uprawianych i skąd był transportowany. Konsumenci chcą kupować bezpośrednio od producenta. Powyższe sprawia, że samochód budzi większe zaufanie niż stragan („prosto z samochodu”). Podobnie mniejszy asortyment. Budują poczucie, że towar jest prosto z pola, że ​​sprzedaje osoba, która uprawia. Warto zauważyć, że bazarki są popularne wśród osób poszukujących towarów lokalnych, regionalnych, autentycznych, ekologicznych, świeżych, ale z drugiej strony wiele osób nie ma czasu na zakupy tam - mówi Urszula Krassowska, dyrektor zarządzająca Public Division w Kantar Polska.

Można zauważyć, że konsumenci nabywają to, co jest akurat dostępne w miejscu gdzie zazwyczaj zaopatrują się w warzywa i owoce. Warzywa i owoce mają opinię drogich, dlatego Polacy zwracają uwagę na promocje. Konsumenci chcieliby, aby sklepy oferowały większy wybór warzyw i owoców. Zależałoby im na możliwości wyboru odmiany i kupienia odpowiedniej do planowanej potrawy lub preferencji smakowych. Widoczny jest duży sentyment do dawnych owoców owocowych. Wciąż funkcjonują ich nazwy, np. jabłek i gruszek.

- Warto Polakom pokazywać bogactwo wielość odmian w obrębie gatunku. Bardzo byśmy chcieli aby każdy znał dwie, trzy, i miał swoją ulubioną. Jako firma i jako branża budujemy postrzeganie walorów zdrowotnych, smakowych i emocje związane z konsumpcją. Chcemy by na każdym talerzu połowę stanowiły warzywa i owoce, a obok tego talerza zawsze było miejsce dla jabłka - mówi Maciej Majewski, Prezes Stowarzyszenie Sadów Grójeckich.

 

Jakie czynniki mają wpływ na wybór warzyw i owoców?
Dla konsumentów warzyw i owoców ważne są:
Naturalność  (postrzegana jako jak najmniej nawozów i środków ochrony roślin, ale też dojrzewanie na słońcu nie w szklarni);
Pochodzenie (głównie ze względu na krótki czas transport i wspieranie polskich producentów);
Przewidywalność smaku (porcja odmiana);
Znajomość drogi jaką przechodzi warzywo czy owoc od producenta do sklepowej półki.

Konsumenci zazwyczaj nie zwracają uwagi na region (polski) pochodzenia ze względu na nieznajomość regionalnych odmian i ich właściwości. Wyjątek stanowią tu Jabłka Grójeckie. Rosnącym trendem jest zainteresowanie warzywami i owocami niedoskonałymi, które uchodzą za bardziej naturalne. Z drugiej strony dla wielu osób wciąż liczą się ładny wygląd i porównywalny kształt. Oceniają, że taki produkt gwarantuje m.in. możliwość dłuższego przechowywania.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…