Czy Polacy dbają o swój wzrok?

13 lipiec 2020
(0 Głosów)
Autor 
W badaniu wykazało, że najczęściej jesteśmy w pełni świadomi ryzyka chorób oczu, starając się kontrolować swój wzrok w miarę regularnie

”Raport o okularach Polaków. Jak je nosimy, kupujemy i co dla nas znaczą?” analizuje kwestie dbania Polaków o swój wzrok, odwiedzania okulisty oraz mierzenia się ze stereotypami społecznymi.

Raport został opracowany przez sklep wOkularach.pl. Brane są w nim pod lupę kwestie związane z noszeniem okularów. Obok pytań dotyczących m.in. nawyków zakupowych i kosztów nowych oprawek, autorzy sprawdzili też, w jaki sposób Polacy troszczą się o swoje oczy.

Polacy starają sie regularnie badać wzrok
W badaniu wykazało, że najczęściej jesteśmy w pełni świadomi ryzyka chorób oczu, starając się kontrolować swój wzrok w miarę regularnie. Więcej niż połowa respondentów przyznała, że u okulisty bywa co 2-3 lata, a co czwarty Polak sprawdza zdrowie oczu rokrocznie. 5 proc. ankietowanych, przede wszystkim w najstarszej wiekowo grupie, odwiedza specjalistę kilka razy w roku.

Okazało się, że najczęściej zaczynamy nosić okulary w dzieciństwie lub trochę później. Najwięcej ankietowanych (38 proc.) podało wiek między 8. a 12. rokiem życia. Nieco mniej (24 proc.) wskazało okres 13-22 lat.

 

Bycie okularnikiem nie zawsze jest łatwe
U niektórych osób noszenie okularów w tak młodym wieku wiąże się też niestety z przykrymi doświadczeniami – wyśmiewaniem ze strony rówieśników, niską samooceną, a także trudnościami w codziennym funkcjonowaniu. Tak swoje wspomnienia z okularami opisują ankietowani:

W szkole podstawowej noszenie okularów to horror i wstyd. Poza opiniami koleżanek (głównie niepochlebnymi), miałam wieczne problemy na zajęciach z WF-u i na basenie. Przez tamte doświadczenia przez 6 lat chodziłam tylko i wyłącznie w soczewkach. Do okularów wróciłam dopiero na studiach (...).

Noszenie okularów w szkole podstawowej wiązało się z przykrymi uwagami rówieśników, wyrzucaniem moich okularów do śmieci i innymi tego typu sytuacjami, na które ani szkoła ani rodzice nie reagowali. Zniechęciło mnie to do ich noszenia.

okularnicy zycierolnika

Nowe oprawki – TAK ale co kilka lat
Zazwyczaj polski okularnik w swojej garderobie posiada tylko jedną parę okularów. Dwie lub więcej par posiada co czwarta osoba użytkująca okulary na co dzień. Przy tym nową parę okularów kupujemy nieczęsto: co 2-3 lata (52 proc.) bądź nawet rzadziej (42 proc.)

Okazuje się też, że kupno oprawek to proces czasochłonny. Niemal 70 proc. respondentów przyznało, że zabiera im to zbyt dużo czasu. Ponadto dla 15 proc. kupujących problem stanowi dobór odpowiedniego rodzaju szkieł.

 

Okulary w określonym celu
Jeżeli nie używamy okularów przez cały dzień, najczęściej potrzebujemy ich wtedy, gdy wymagane jest skupienie wzroku. 26 proc. respondentów używa okularów podczas korzystania z komputera, a co piąty potrzebuje ich do jazdy samochodem, oglądania telewizji bądź też czytania i pisania. Jeden na dziesięciu ankietowanych zgłosiło potrzebę korzystania z okularów w kontakcie z telefonem komórkowym. Ponadto jedynie 7 proc. badanych korzysta z okularów jako uzupełnienia dla soczewek kontaktowych.

 

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: wokularach.pl

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…