Wydrukuj tę stronę

Ukraiński eksport zbóż notuje spadki. Importerzy wolą tańszą kukurydzę z USA

17 grudzień 2020
(0 Głosów)
Autor 
Największe spadki dotyczą zbóż o kluczowym znaczenie w ukraińskim handlu zagranicznym

Na ukraińskim rynku kukurydzy panuje  duża niepewność i obserwuje się ograniczoną aktywność handlową – poinformowała Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

KIPDiP podała, że według stanu na dzień 11 grudnia 2020 roku (od początku sezonu 2020/21) ukraiński eksport zbóż wyniósł 22,9 mln ton, co oznacza zmniejszenie wysyłek o 14 proc. w porównaniu do ubiegłorocznego sezonu.
Zobacz również >> Rekordowe zbiory zbóż w 2020 roku

Które zboża notują największe spadki eksportowe?
Największe spadki dotyczą zbóż o kluczowym znaczenie w ukraińskim handlu zagranicznym. 

- Wysyłki pszenicy w analizowanym sezonie wyniosły 12,14 mln ton, czyli o 13 proc. mniej r/r. Z kolei w sprzedaży zagranicznej kukurydzy nastąpiła korekta na poziomie minus 25 proc., osiągając wartość 6,7 mln ton. Dostawy jęczmienia podano na 3,7 mln ton i w tym przypadku nastąpił wzrost o 3 proc. – poinformowała Izba.

Importerzy wola tańszą kukurydze z USA
Notowania eksportowe ukraińskiej kukurydzy spadają przy słabym popycie zewnętrznym i utrzymującej się wysokiej konkurencji na rynku światowym (główni importerzy wolą sprowadzać tańszą kukurydzę ze Stanów Zjednoczonych lub Ameryki Południowej). Niektórzy importerzy pokryli swoje zapotrzebowanie na kukurydzę do marca 2021 roku.

 

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: KIPDiP

Redakcja

Ostatnie od Redakcja

Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…